Nie będzie obowiązkowej kwarantanny

Wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla podróżnych, nie będzie adekwatne do sytuacji, a i bardzo trudne do wykonania, powiedział wicepremier Leo Varadkar.

Wg Varadkara, wystarczającym zabezpieczeniem są obecnie testy PCR, które wykazują wysoki stopień zgodności, a jednoczesne włączenie do tego śledzenia, powinno spełniać swoje zadanie. Co podkreślił minister przedsiębiorczości w swoim wstąpieniu w Dáil, obecnie tygodniowo, notuje się 33 000 podróży, więc wydaje się, że są one tylko w ważnych celach. Tánaiste dodał również, że testy PCR w połączeniu karami, jakie grożą za naruszanie tego przepisu, są odpowiednim i wystarczającym środkiem zastosowanym przez gabinet.

Leo Varadkar powiedział też, co jest kolejnym potwierdzeniem, iż Irlandia, daleko jest od celu, jaki zezwoli na zniesienie ograniczeń, więc te pozostaną przez cały kolejny miesiąc, ale ostateczna decyzja, dopiero zapadnie, dodał. Wicepremier odpowiedział w ten sposób na pytania, jakie padały ze strony Socjaldemokracji, a to ugrupowanie przekonane jest, że tylko pełna kontrola osób przybywających na wyspę, może dać pozytywne efekty w walce z koronawirusem. Posłanka Catherine Murphy przypomniała w swojej wypowiedzi szefowi Fine Gael, że aż 49% odmawia podania adresu, pod jakim będzie przebywać po przybyciu do Irlandii lub nie odpowiada na SMS-y, jakie wysyła do podróżnych HSE. To z kolei oznacza, że śledzenie, nie działa.

Murphy zapytała dodatkowo, czy rząd zamierza coś z tym zrobić, a w odpowiedzi usłyszała, że obecne środki, wystarczą.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas TV

Polska-IE: Udostępnij
Politykom brakuje od
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian