Nie będzie nowych stawek mandatów drogowych

Minister transportu Eamon Ryan poinformował, że nie wprowadzi nowego taryfikatora mandatów za przekraczanie prędkości, który przygotował jego poprzednik, minister Shane Ross.

Wg Ryana, powstało wiele obaw, że system, który zaproponował Shane Ross, nie jest w pełni przejrzysty i może mylić kierowców, przynajmniej wtedy, gdy na irlandzkich autostradach, wprowadzone zostaną zmienne prędkości jazdy. Co istotne, nowy taryfikator, jak i związane z jego wprowadzeniem przepisy, uzgodnione zostały przez gabinet, a nawet przyjęte przez rząd, więc czekały wyłącznie na wprowadzenie, ale tak się nie stanie.

Obecny minister transportu Eamon Ryan ugiął się pod naciskiem części posłów Fine Gael, reprezentujących regiony wiejskie i odrzucił możliwość wprowadzenia nowych zasad mandatowych oraz związanego z tym stopniowania wysokości kar.

Minister Ryan tłumaczył, iż kierowcom byłoby zbyt trudno zrozumieć zasady i nowy system kar, a przynajmniej w chwili, kiedy na autostradach, wprowadzony zostanie nowy model ograniczeń prędkości. W tym przypadku chodzi o to, że część odcinków autostradowych, doczeka się obniżenia dozwolonej prędkości jazdy, a będą to zazwyczaj okolice węzłów komunikacyjnych i odcinki miejskie. Mają pojawić się też miejsca z podwyższoną prędkością, ale tych, nie należy spodziewać się zbyt wielu.

System zaproponowany przez ministra Rossa, nie trafi jednak do kosza, gdyż jego wprowadzenie, obecnie jest okresowo zawieszone.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Blokada dłuższa ni
Karna obowiązkowa k
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian