Nie będzie nowej autostrady

W kwestii powstania nowej autostrady w Irlandii, wywiązała się niewielka sprzeczka, którą prowadzili minister transportu Eamon Ryan i poseł Kieran O’Donnell.

Panowie stanęli na przeciwległych końcach opinii i próbowali się przekonać, że mają inne spojrzenie na sytuację. O ile minister Ryan, nie negował samej potrzeby budowy autostrady, to jego sprzeciw wywołuje koszt powstania nowej drogi, a ten, „mógłby pochłonąć połowę środków na drogi w kolejnej dekadzie”. Minister Eamon Ryana stwierdził też, że autostrada prowadząca z Cork do Limerick, nie jest aż tak potrzebna, jak mówi o tym parlamentarzysta, bo istnieje alternatywne połączenie, czyli droga N20.

Budowa autostrady, kontynuował minister transportu, pochłonie więc połowę kosztów, jakie przeznaczone zostały w Planie Rozwoju NDP, na następną dekadę, co z kolei oznacza brak funduszy na inne działania w zakresie drogownictwa. Do tego nie można dopuścić, podkreślił Eamon Ryan, który wypowiadał się przed Komisją ds. Transportu Oireachtas.

Wtedy na szerszą ripostę pozwolił sobie poseł Kieran O’Donnell, który jest też przewodniczącym Komisji i jednocześnie przedstawicielem wybranym z okręgu Limerick, że autostrada M20, powinna zastąpić niebezpieczną drogę N20, która na odcinku 38 kilometrów, więc 42 proc. swojej długości, nie ma nawet pobocza. To sprawia, że droga jest bardzo wąska, tworzy problemy przy wyprzedzaniu, a i jest niezwykle niebezpieczna. Rozwiązaniem tego problemu jest natomiast budowa autostrady, która zwiększy poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie upłynni ruch samochodów.

Obecnie posłowie z Komisji ds. Transportu, jak i minister Ryan, czekają na opinię i rozwiązania, jakie zaproponuje w tej kwestii Transport Infrastructure Ireland, gdyż to ciało ocenia szereg opcji, jakie mogłyby stać się rozwiązaniem dla drogi N20. Mówi się zarówno o autostradzie, jak i drodze dwujezdniowej, ale i obwodnicach niektórych miast i miasteczek, co też mogłoby usprawnić ruch na tej trasie. Dodatkowo rozważa się opcje zwiększenia ilości połączeń kolejowych i autobusowych, co pozwoliłoby podróżnym, skorzystać z alternatywnych połączeń transportowych.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas Press Office

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Brak kontroli wywoł
Kolejne stracone św