Nie będzie nagłej podwyżki stóp procentowych

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego podkreśliła, że nie będzie nagłej i skokowej podwyżki stóp procentowych, ale stopniowa już raczej tak.

Decyzja, nie będzie też nagła, co mogłoby zagrażać wielu lokalnym gospodarkom, jak podkreślał irlandzki eurodeputowany, który wypowiedział się w tej sprawie, a stwierdził, że takie zagrożenie mogłoby dotknąć także Irlandię.

Sama szefowa EBC Christine Lagarde dodała, iż Bank Centralny, poczeka ze swoją decyzją o ewentualnym podniesieniu stóp procentowych do przynajmniej marca, kiedy pojawić się mają dane o tegorocznej inflacji. Dopiero wtedy EBC zacznie się zastanawiać, czy poniesienie stóp procentowych, jest konieczne, czy te zostaną utrzymane na obecnym poziomie.

Tu też dużo do powiedzenia mają szefowie krajowych banków centralnych i jak Gabriel Makhlouf, prezes Central Bank of Ireland uważają, że stopy procentowe, nie powinny być podnoszone do końca pierwszej połowy roku. Podobne stanowisko prezentuje Niemiecki Bank Centralny i jego odpowiednik w Holandii, chociaż prezesi tych instytucji są zdania, że podwyżki stóp procentowych, powinny nastąpić w tym roku, ale dopiero w jego końcówce.

Prezes EBC Christyne Lagarde powiedziała również, że kierowana przez nią instytucja, spodziewa się spadku inflacji w strefie euro w okolicach półrocza, a i widzi możliwość dalszych spadków w drugiej połowie tego roku.

W tej sprawie wypowiedział się szeroko europoseł z Irlandii Billy Kelleher, który stwierdził, że podniesienie stóp procentowych w najbliższym czasie, „doleje oliwy do ognia”, więc wzrosty cen będą jeszcze wyższe, co wpływać będzie na mieszkańców całej Unii Europejskiej, którzy już teraz odczuwają wzrosty inflacyjne bardzo mocno. Kelleher zaznaczył w swojej wypowiedzi, iż inflacja w UE, to teraz nader poważny problem i należy skupić się nad jej opanowaniem, ale bez drastycznych środków, jakie mogą być zastosowane.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/MEP Billy Kelleher

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Utrzymuje się wysok
Wakacje z całą pew