Nie będzie już mieszkaniowych kołchozów

Minister budownictwa Darragh O’Brien wyda dzisiaj akt prawny, który zmieni decyzję jego poprzednika, a ów, przeforsował ustawę o budownictwie współdzielonym.

Kiedy ministrem budownictwa był Eoghan Murphy, powstała idea, aby budować bloki, co miało przyspieszyć proces samej budowy, obniżyć koszty i oszczędzać grunty, a tych w Irlandii brakuje. Wraz z tym postanowieniem, pojawiła się ministerialna zgoda, by takie bloki, budowane były w systemie „co-living”, czyli osobna, miała być tylko sypialnia i toaleta, natomiast inne pomieszczenia, jak kuchnia, pokój dzienny i pralnia, byłaby przestrzenią wspólną.

Te swoiste kołchozy mieszkaniowe, miały stać się panaceum na braki mieszkaniowe, ale od początku, pomysł wzbudzał wiele kontrowersji.

Dzisiaj wszystko się zmieni, bo minister O’Brien, swoją decyzją, zakaże budowania tego typu nieruchomości, więc ustawa wprowadzona przez poprzedniego ministra budownictwa, straci swoją moc prawną. Minister O’Brien mówiąc wcześniej o obowiązujących przepisach, zaniepokojony był skalą inwestycji w tym zakresie, a nigdy, jak dodawał, nie był zwolennikiem tego typu budownictwa mieszkalnego. Jedynym przypadkiem, na jaki mógłby wyrazić swoją ewentualną zgodę, w zakresie budownictwa współdzielonego, to akademiki, w których lokum, mogliby znajdować studenci, bo ci, przebywają w nich okresowo.

Prawo w tym zakresie zostanie jednak zmienione, o czym zapewnia list ministra O’Briena, który skierował do gazety Irish Times. Tym samym, dokończone zostaną wyłącznie rozpoczęte inwestycje, ale na tym się skończy.

Minister Darragh O’Brien w liście do Irish Times:

– Biorąc pod uwagę bezprecedensowy charakter tych wydarzeń, obawiam się, że skala rozwoju odchodzi od niszowej liczby mieszkań, które pierwotnie zakładała koncepcja, do znacznie większej roli w systemie mieszkaniowym. Liczba jednostek budowanych w tym systemie, zbliżona jest do limitu nałożonego w rejonie Manchesteru, na zasadzie proporcjonalności. Również lokalizacje proponowanych inwestycji, nie są zgodne z pierwotnie zakładanymi w ośrodkach miejskich o dużej gęstości, natomiast niewłaściwe lokalizacje, znajdują się z dala od centrum miasta i podważyły całą koncepcję. Wspólne życie na małej przestrzeni może mieć potencjalnie negatywny wpływ na mieszkańców i należy skupić się na budownictwie socjalnym oraz tanich domów, przeznaczonych do sprzedaży.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Ośmiu młodych kier
Pierwsze szczepienia
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian