Nie będzie domów i mieszkań. Ceny i czynsze pozostaną wysokie

Odzieranie nas ze złudzeń trwa w Irlandii w najlepsze, a z najnowszych danych CSO można wysnuć tylko jeden wniosek, iż domów i mieszkań wciąż będzie brakować, co spowoduje wzrost cen na rynku sprzedaży, a i czynsze utrzymają się na wysokim poziomie.

Central Statistics Office odnotowuje największy spadek produkcji w irlandzkim przemyśle budowlanym, a ten, jak dodają analitycy CSO, jest wyższy od tego z okresu kryzysu finansowego, który zapoczątkowany został za rządów Fianna Fáil w 2008 roku.

Największy spadek inwestycji, produkcji i oddawania do użytku zanotowany został w sektorze mieszkaniowym, co z kolei prowadzi nas uprawnionego już twierdzenia, że było źle, a będzie jeszcze gorzej.

W drugim kwartale tego roku tzw. wielkość produkcji, a ta określa ilość oddanych do użytku domów i mieszkań, obniżyła się w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym w II kwartale 2020 roku o 42,5 procent. Oznacza to, że Covid, spowodował duże opóźnienia w oddawaniu do użytku inwestycji mieszkaniowych, a wznowienie prac na budowach, nie przekłada się na tempo prac, jakie obserwowane było to przed wybuchem pandemii.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

Polska-IE: Udostępnij
Zdecydowana faworytk
Płatne zwolnienia d
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian