Nie będzie białych świąt Bożego Narodzenia

Met Éireann pokusiło się o przygotowanie prognozy długoterminowej, a w tej podkreśla, że nie ma szans na irlandzkie białe Boże Narodzenie.

Z analiz i modeli meteorologicznych wynika, że grudzień, może być znacznie cieplejszy od średniej wieloletniej, a i sam okres świąteczny, prezentować ma wyższe temperatury, niż obserwowane w latach poprzednich. Meteorolodzy z Irlandii są zdania, iż szansa na śnieżne święta jest obecnie nikła i raczej dominować będą nad wyspą opady deszczu, niż śnieg i temperatury poniżej zera stopni.

Z obserwacji układów barycznych, jakie dominują w okresie zimowym nad Irlandią, wynika, że w okolicach świąt, nad wyspą pojawi się kilka aktywnych układów wysokiego ciśnienia, a kierunek, z którego przybędą, nie daje podstaw, by mówić, że przyniosą ze sobą śnieg. Będą to wyże atlantyckie, więc stosunkowo ciepłe i wilgotne, czyli, zimne powietrze powinno być spychane przez nie na północ.

Obecnie wysoką aktywność wykazuje układ, jaki tworzy się w części południowo-zachodniej Atlantyku, a przy takim układzie, ten dotrze do Irlandii, za ponad dwa tygodnie, czyli właściwie zbiegnie się ze świętami Bożego Narodzenia. Wraz z nadejściem frontu, do Irlandii, trafi też ciepłe i wilgotne powietrze, a temperatura, oscylować może wtedy w okolicach 10 stopni Celsjusza.

Takie warunki pogodowe trwać mają przez przynajmniej kilkanaście dni, czyli przed, w trakcie i po świętach, nie ma co liczyć na biały puch.

Met Éireann jest też przekonany, że do końca tego roku, nad wyspę, nie nadciągną żadne poważniejsze i intensywne wydarzenia pogodowe, więc amatorzy huraganów, muszą uzbroić się w cierpliwość, by te, nad Irlandią obserwować.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Patrykowa parada jes
Nastroje biznesu i k
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська