Nie bać się dentysty jak Szwed!

Niepokój towarzyszy wielu pacjentom podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jego przyczyny mogą być różne, a jednym z najpowszechniejszych skutków jest… unikanie dentysty. Przeprowadzone w Szwecji badanie wykazało, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat poziom lęku towarzyszącego leczeniu stomatologicznego w tym kraju obniżył się w bardzo dużym stopniu.

Badanie, w którym uczestniczyło 3500 losowo wybranych dorosłych osób, zostało przeprowadzone przez dr Lisę Svensson w ramach jej pracy doktorskiej z zakresu odontologii na Uniwersytecie w Göteborgu.

Czego obawia się pacjent gabinetu stomatologicznego?

Spośród respondentów zbadanych przez dr Svensson 4,7% zgłosiło silny lęk przed leczeniem stomatologicznym, 4,5% stwierdziło, że jest on na umiarkowanym poziomie, a 9,8% określiło swój poziom lęku przed leczeniem u dentysty jako niski. Pozostałe 80,9% ankietowanych nie zgłaszało żadnych obaw przed wizytą w gabinecie. Wynik ten świadczy o zasadniczej zmianie, ponieważ w 1962 r. brak lęku przed leczeniem stomatologicznym deklarowało zaledwie 38,5% dorosłych Szwedów.

Zdaniem dr Svensson nie ma jednej, jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego w jej kraju tak wyraźnie obniżył się poziom lęku przed leczeniem stomatologicznym. – Można spekulować, że w ciągu ostatnich dziesięcioleci w stomatologii nastąpił postęp techniczny, bardziej zwraca się uwagę na subiektywną ocenę pacjenta oraz wzrosła rola profilaktyki – powiedziała Lisa Svensson w rozmowie z „Dental Tribune International”.

– Wiele osób chodzi do dentysty w młodym wieku – w Szwecji zwykle już od 3. roku życia, kiedy problemy ze zdrowiem jamy ustnej należą do rzadkości. Dzisiejsza populacja ma również lepszy stan zdrowia jamy ustnej niż 50 lat temu, co skutkuje mniej inwazyjnym leczeniem stomatologicznym. Dodatkowo znaczna część ludności chodzi do dentysty na wiele lat przed tym, gdy konieczne jest takie leczenia, które mogłoby budzić lęk przed dentystą – tłumaczy dr Svensson.

Zespół stomatologiczny ma narzędzia, by ograniczyć lęk pacjenta

Z badania Svensson wynika, że pacjenci odczuwający silną obawę przed leczeniem zwracają uwagę przede wszystkim na ból i brak kontroli. A są to zjawiska, na które dentysta ma wpływ, a tym samym może ograniczyć lęk pacjentów. – Stosuj miejscowe środki znieczulające i ogólne środki przeciwbólowe, jeśli jest to konieczne, i daj pacjentom możliwość przerwania zabiegu, gdy odczuwają taką potrzebę. Poczucie kontroli zapewni pacjentom również informowanie ich o procedurze, o tym, co będziemy robić, dlaczego i kiedy – nawet podczas zabiegu – powiedziała autorka artykułu.

Svensson przyznała, że dorośli pacjenci z silnym lękiem przed stomatologiem są niekiedy kierowani do specjalistycznych klinik w celu leczenia psychologiczno-behawioralnego, niemniej dentyści powinni umieć radzić sobie z takimi problemami, ponieważ osoby z silnym lękiem leczą się najczęściej w ogólnych klinikach dentystycznych.

Pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego realizowany jest program „Klinika bez bólu”. W ramach projektu prowadzone są wykłady i warsztaty praktyczne dla lekarzy dentystów. Jednym z poruszanych tematów będzie ekstrakcja zęba. Jak wyeliminować ból nie tylko podczas samego zabiegu, ale także później, w trakcie gojenia rany?

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-MED>>>

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Polish President ask
Brytyjczycy spojrzą
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian