Niczego w sklepach nie będzie brakować

Pojawiło się wiele wątpliwości w kwestii 48-godzinnego zakazu wjazdu na teren Wielkiej Brytanii, ale ważne jest, że dotyczy on wyłącznie podróży pasażerskich, który obowiązuje od północy i potrwa przypuszczanie do 22 grudnia 2020 roku, również do północy.

Linie lotnicze Aer Lingus i Ryanair realizować będą połączenia na trasach do i z Wielkiej Brytanii, ale będą to loty biznesowe i techniczne na zlecenie irlandzkiego rządu. Pasażerowie, którzy w tych dniach mieli lecieć do Zjednoczonego Królestwa, otrzymali lub otrzymają informację o zmianach od firm lotniczych i będą mogli bez opłat przebukować lot.

Przewoźnicy promowi transportować będą natomiast wyłącznie ładunki „cargo”, więc nie należy obawiać się o braki w zaopatrzeniu, a i przesyłki pocztowe docierać będą na wyspę tak, jak działo się to do tej pory.

Osoby, które chciały udać się na kontynent europejski promem do UK, a następnie przez Eurotunel, mogą spotkać się z pewnymi niedogodnościami, bo sam tunel pod Kanałem Angielskim lub inaczej zwanym La Manche, został zamknięty. Osobom, które nie zdążyły przed zamknięciem tunelu, może grozić też kwarantanna prewencyjna, o ile pozostaną w Wielkiej Brytanii lub jakimś sposobem, lub w trybie nagłym (awaryjnym), uda się im wrócić do Irlandii.

Dostępne są natomiast bezpośrednie pasażerskie połączenia promowe z Francją i lotnicze do Europy.

Rezydenci z Irlandii, którzy zostali „uwięzieni” na terenie Wielkiej Brytanii, mogą zgłosić się o pomoc do placówek dyplomatycznych Republiki Irlandii oraz Rzeczypospolitej Polskiej.

Ambasada Irlandii w Londynie: +44(0) 207 235 2171

Ambasada RP w Londynie: +44 207 2913 520

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Agriculture/Dept. of Transport/Dept. of Foreign Affairs

Polska-IE: Udostępnij
Posąg dżentelmena
Wkrótce możesz mie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian