„Negocjacje z szaleńcem”. Trudno będzie o pokój na Ukrainie

Głosy ekspertów w dziedzinie rozwiązywania konfliktów międzynarodowych są właściwie jednoznaczne, bo wszyscy są zdania, że teraz, o pokojowe rozwiązanie tej sprawy będzie bardzo trudno, a negocjacje, wcale nie muszą przynieść pozytywnych rezultatów.

Takiego samego zdania jest pracownik naukowy Dublin City University dr Abel Polese, który do niedawna przebywał na Ukrainie. Dr Polese w chwili wybuchu wojny i zbrojnej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę opuścił Kijów i powiedział, że Putin może straszyć Ukrainę i świat na różne sposoby, w tym wzmóc zagrożenie nuklearne.

Ekspert DCU ds. rozwiązywania konfliktów międzynarodowych podkreśla, że prezydent Rosji Władimir Putin, zachowuje się chwilami jak „szaleniec” i „trudno negocjuj się z takim szaleńcem jak Putin”.

Dr Polese dodaje, iż sam wynik negocjacji ukraińsko-rosyjskich jest trudny i łatwy zarazem do przewidzenia, bo prezydent Putin, będzie na wszelkie sposoby utrudniał cały proces, nawet gdy znajdzie się w sytuacji bez wyjścia.

Szaleństwo” Putina może więc przeciągać wojnę w nieskończoność, a konflikt ukraiński, trwać będzie latami.

Takie opinie wskazują z kolei, że Putin ma jeden cel, więc realizację założeń, nie licząc się z kosztami dla swojego kraju, nawet w przypadku pełnej izolacji Rosji na arenie międzynarodowej. Pojawiają się jednak w świecie eksperckim opinie, że w pewnym momencie całej ukraińskiej zawieruchy, do głosu może dojść rosyjskie społeczeństwo, które wylegnie masowo na ulice i zdetronizuje tyrana.

Dr Abel Polese jest pracownikiem naukowym zajmującym się odbudową i rozwiązywaniem konfliktów międzynarodowych, szczególnie zainteresowanym polityką i społeczeństwami postsowieckimi.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/AFP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Dwoje irlandzkich eu
Konsekwencje wojny n
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська