Nazwiska zostały przekazane. Komisarzami mogą zostać…

Gabinet nareszcie zdecydował, kto powinien zastąpić Phila Hogana na stanowisku komisarza ds. handlu UE, a jak twierdzi strona rządowa, obie kandydatury są dużego kalibru.

Przekazując nazwiska kandydatów Ursuli von der Leyen irlandzkie władze podkreśliły, że zarówno Mairead McGuinness, jak i Andrew McDowell, mają ogromne doświadczenie, a w przeszłości, zajmowali bardzo odpowiedzialne stanowiska. W oświadczeniu, jakie wydał dzisiaj rząd, czytamy również, że osoby proponowane przez Dublin, „posiadają niezbędne na tym stanowisku kompetencje, są niezależne oraz mają europejskie doświadczenie do pełnienia tej funkcji”.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen skonsultuje się teraz z Parlamentem Europejskim w sprawie tego, kto powinien zostać powołany na to stanowisko, a nie jest wykluczone, że wcześniej przeprowadzi rozmowy z kandydatami.

Komentując sprawę wicepremier Leo Varadkar powiedział, iż cieszy się, że minister Simon Coveney, który wcześniej brany był pod uwagę, jako jeden z kandydatów, pozostanie w rządzie.

Leo Varadkar:

– Simon jest kimś o ogromnych umiejętnościach i z pewnością byłby komisarzem najwyższej klasy, gdyby się na to zdecydował. Ze względu na Irlandię i rząd, bardzo się cieszę, że zostaje. Jest kimś, kogo potrzebujemy, kogoś, kogo potrzebujemy, gdy wkraczamy w kolejny etap Brexitu.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Rządu nie interesuj
MIĘDZYNARODOWA WALK
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian