Nawet co trzeci zakup będzie wkrótce finansowany w formule odroczonej

Spodziewamy się, że w najbliższych latach nawet co trzeci zakup w Polsce będzie miał związek z płatnościami BNPL (buy now, pay later) – mówi mówi Piotr Szymczak, dyrektor operacyjny, PayPo.

Jakie perspektywy rynek płatności odroczonych ma przed sobą?

Według przewidywań głównymi czynnikami napędzającymi dynamiczny rozwój płatności odroczonych będą szeroki wachlarz korzyści oraz innowacyjnych rozwiązań oferowanych przez firmy BNPL. Obserwujemy, że coraz więcej liderów e-commerce oraz handlu stacjonarnego częściej uwzględnia płatności odroczone, takie jak PayPo, w swoich strategiach biznesowych.

Jeśli chodzi o liczby i przewidywania, to spodziewamy się, że w najbliższych latach nawet co trzeci zakup w Polsce będzie miał związek z BNPL.

Przeczytaj także:

Jaki procent rynku płatności w e-commerce to płatności odroczone?

Z naszych danych wynika, że w sklepach, które oferują swoim klientom płatności PayPo, średnio 10% transakcji jest realizowanych przy użyciu tej metody. W niektórych z nich klienci opłacają nawet 30% wszystkich zakupów, korzystając z PayPo.

Przeczytaj także:

Jak pokazują dane Worldpay Global, na naszym kontynencie około 9% wydatków na zakupy w e-commerce jest obsługiwanych przez rozwiązania BNPL (Buy Now, Pay Later). Badania pokazują również, że 69% millenialsów na świecie chętniej decyduje się na zakup, jeśli widzi w sklepie dostępność metody płatności odroczonych.

O tym, że ta branża rozwija się niezwykle dynamicznie świadczą także dane coherentmarketinsights.com dla rynku globalnego. Według nich skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) dla BNPL wyniesie do 2027 roku 21,2%.

Jaki procent konsumentów jest świadom takiej opcji płatności?

W 2020 roku prawie co drugi (47%) mieszkaniec naszego kraju słyszał o płatnościach odroczonych – wynika z danych z badania IMAS. Co ciekawe, prawie co trzecia osoba (57%), która poznała i skorzystała z tej metody, częściej dokonuje zakupów w internecie.

Badanie firmy Blue Media, „Finanse i zwyczaje finansowe Polaków w czasie pandemii 2021” pokazuje z kolei, że z odroczonych płatności korzysta około 5% osób kupujących w sieci. Najczęściej tej formy używają młodzi użytkownicy w wieku 18-35 (7%. ankietowanych).

Świadomość na temat płatności odroczonych w Polsce w ostatnim czasie znacznie wzrosła, co potwierdzają również nasze dane. Jeszcze w styczniu 2020 r. z PayPo korzystało około 82 tys. kupujących, a rok później, liczba naszych klientów przekroczyła 450 tys. Jest to spowodowane m.in. dużym rozwojem tego segmentu rynku w naszym kraju.

Łatwiejsza dostępność odroczonych metod płatności w sklepach – zarówno online, jak również coraz częściej offline (PayPo jako pierwsze w Polsce wprowadziło ten rodzaj usług w stacjonarnych sklepach CCC) – sprawia, że coraz większa rzesza klientów wypróbowuje tę formę płatności, a następnie regularnie z niej korzysta.

Konsumenci podkreślają przede wszystkim bezpieczeństwo i wygodę transakcji z PayPo, co potwierdza, że to nie ewentualny brak środków na koncie jest głównym czynnikiem motywującym do wyboru tej metody płatności.

Korzyści z wdrożenia płatności odroczonych dostrzegają również e-sprzedawcy. Udostępnienie tej metody w danym sklepie internetowym powoduje wzrost konwersji zakupów m.in. poprzez spadek liczby porzuconych koszyków. Wzrost wartości zamówienia w e-sklepach, które oferują PayPo, waha się średnio między 20 a 40%.


W jaki sposób firma zbroi się na mocne wejście konkurentów: Klarna,
zakup Twisto przez Zip?

Pojawienie się nowych graczy na rynku lub przejęcia są naturalnym zjawiskiem w dynamicznie rozwijających się branżach. Zmiany w Polsce nie wpłynęły znacząco na tempo rozwoju PayPo, lecz zmobilizowały nas do dalszych działań. Niezmiennie obserwujemy stabilne wzrosty pod kątem m.in. liczby użytkowników oraz transakcji opłacanych przy użyciu naszej metody płatności.

W ramach prac nad naszymi usługami, w grudniu 2021 roku udostępnimy nową usługę „Podziel na 3”. Za jej pośrednictwem konsumenci będą mogli w wybranych sklepach kupić produkty i opłacić je w 3 nieoprocentowanych ratach. Pierwszą z nich zapłacą dopiero za 30 dni od zakupu. Na spłatę kolejnych będą mieli kolejno 60 i 90 dni od dnia zakupu.

„Podziel na 3” będzie dostępne zarówno online, jak również offline – w sklepach stacjonarnych oraz od przyszłego roku na rynkach zagranicznych, na które wchodzimy. Rozwiązanie jest na tyle uniwersalne, że pozwala na dogodne rozszerzenie możliwości zakupowych konsumentów w czasie, a końcowy kształt usługi będziemy mogli ustalać indywidualnie z każdym sklepem partnerskim. Może się on różnić, np. liczbą rat u danego sprzedawcy, uwzględniając specyfikę branży i potrzeby klienta.

Już niebawem na rynku zadebiutuje również nasza aplikacja mobilna, a także kilka innych rozwiązań skrojonych zarówno pod potrzeby klientów, jak i merchantów. Chcemy budować wygodny ekosystem zakupowy zgodnie z misją naszej marki oraz promowaną przez nas ideą smart shoppingu. Skupiamy się na wdrożeniu rozwiązań, które opracowujemy na podstawie analizy i obserwacji dynamicznie zmieniających się trendów konsumenckich, zwłaszcza pod kątem robienia mądrych i sprytnych zakupów, a nasze płatności odroczone mają ich wspierać.

Jaki procent udziałów w rynku jest dla firmy atrakcyjny?

Szacujemy, że dziś do PayPo należy w Polsce od 70 do 80%. rynku płatności odroczonych w adresowanych przez nas segmentach. Zamierzamy go nie tylko utrzymać, ale nawet zwiększyć, gdyż na bieżąco pracujemy nad nowymi integracjami i współpracami, które pozwolą nam docierać do jeszcze większej liczby klientów. Dodatkowo nie poprzestajemy na Polsce – przyszłym roku planujemy ekspansję na rynki zagraniczne dzięki czemu PayPo stopniowo zacznie budować swoją pozycję w regionie środkowoeuropejskim.

DlaHandlu.pl

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Dr Dariusz Grabowski
Biopaliwa będą prz
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська