Nauczyciele przygotowują się do strajku. Czy będą chcieli się też szczepić?

Grupą, która najczęściej i chyba najgłośniej mówi o koronawirusie oraz jego zagrożeniach, są nauczyciele, a ci, poinformowali, że przeprowadzą w najbliższym czasie głosowanie w sprawie przeprowadzenia strajku.

Ciało pedagogiczne w szkołach drugiego poziomu nauczania, zrzeszone w ASTI, zapowiedziało, iż przeprowadzi akcję strajkową, jeżeli rząd, nie zapewni odpowiedniego dystansu społecznego w szkołach, a i nie zabezpieczy ich w środki ochrony osobistej.

Decyzja w sprawie głosowania w tej kwestii została już podjęta przez Centralny Komitet Wykonawczy ASTI, o czym poinformowała rzeczniczka Association of Secondary Teachers Ireland. Jeżeli w głosowaniu podjęta zostanie decyzja o wyrażeniu swoich obaw w ten właśnie sposób, to strajk, z całą pewnością się odbędzie, podkreślono w komunikacie. Z pierwszych ustaleń wynika, iż większość nauczycieli szkół średnich, będzie za przeprowadzeniem strajku, co wynika z opinii pedagogów.

Nauczyciele chcą też, o czym wspominali wcześniej, nadania im prawa do szybkich testów w kierunku koronawirusa oraz wyników badań w 24 godziny od poddania się badaniu.

*

Idąc nauczycielskim tropem, to proponuję też zorganizowanie strajku przez pracowników handlu detalicznego, bo w sklepach, w ostatnich miesiącach, o dystansie społecznym, można tylko marzyć. Podobnie niechaj stanie się w budownictwie, gdyż i tam środków ochrony osobistej na twarzach robotników nie uświadczysz. Nauczyciele, nie są w mojej ocenie jakąś wyjątkową grupą, więc ich nawoływania, a i próby wywierania presji na rządzących uznać muszę za całkowicie pozbawione podstaw. Jak przyznają światowe władze medyczne, nasze krajowe, lekarze oraz rząd, możliwość zakażenia na poziomie szkolnym, jest niska, więc to tylko nakręcanie spirali strachu i nic poza tym.

Mam też nadzieję, że w chwili pojawienia się szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, nauczyciele także będą grozić rządowi strajkiem, o ile nie będzie chciał ich zaszczepić w pierwszej kolejności, a i ruszą gremialnie do gabinetów lekarskich, by przyjąć wakcynę*.

Bogdan Feręc

*Wakcyna – szczepionka

Źr: ASTI/The Times

Polska-IE: Udostępnij
Apel nie uderza w pr
Sinn Féin nadal chc
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian