Nauczyciele nie chcą powrotu uczniów do szkół

Ten rok szkolny wydaje się stracony, a związki nauczycielskie nie pomagają Ministerstwu Edukacji w podjęciu decyzji o ponownym uruchomieniu nauczania, gdyż są przeciwne szybkiemu otwarciu szkół.

Trzy największe związki reprezentujące nauczycieli, czyli TUI, ASTI oraz INTO ustaliły wspólne stanowisko, a wspomaga je związek nauczycielski z Wielkiej Brytanii (BIGTU) i są przekonane, iż zajęcia szkolne powinny rozpocząć się dopiero we wrześniu. Zbyt wczesne otwarcie szkół, dodają związkowcy, może wpłynąć na ilość zachorowań, bo trudno będzie utrzymać dystans społeczny między uczniami, szczególnie młodszymi.

TUI, ASTI, INTO:

– Zbyt wczesny powrót uczniów do szkoły, byłby katastrofalny dla uczniów i może zwiększyć liczbę infekcji.

Podobne zdanie prezentują nauczyciele w przypadku egzaminów Leaving Cert, a te miałyby zostać przesunięte o przynajmniej dwa tygodnie, od planowanego terminu, by dodatkowo wpłynąć na zmniejszenie się ilości zachorowań w kraju.

Ze zdaniem irlandzkich związków nauczycielskich w pełni zgadza się British Irish Group of Teacher Unions (BIGTU), reprezentująca brytyjskich nauczycieli i wspólnie ze związkowcami z Irlandii, wystosowano list do władz obu krajów, by zmodyfikowały plany otwarcia szkół. List trafił już na biurko ministra edukacji Joe McHugh i jego brytyjskiego odpowiednika Gavina Williamsona, którym zaleca się opóźnienie otwarcia szkół w Wielkiej Brytanii i Republice Irlandii.

Association of Secondary Teachers Ireland (ASTI), Teachers Union of Ireland (TUI) i Irish National Teachers Organization (INTO) uważają, że szkoły mogą zostać otwarte w planowanym przez rządy terminie, ale powinny spełnione być pewne warunki, w tym zapewnienie odpowiednich środków izolacji w szkołach, ale wprowadzenie też rygorystycznych zasad izolacji między uczniami, po uszczegółowieniu zasad higienicznych i oczywiście powinna zapewniona być wysoka zdolność kraju do testowania mieszkańców Irlandii w kierunku koronawirusa, co pozwoli na wyłowienie osób zakażonych.

Jeżeli natomiast nie spełni się tych warunków, to związki nauczycielskie zapowiadają swój ostry sprzeciw wobec decyzji obu Ministerstw Edukacji.

Bogdan Feręc

Źr: ASTI

Polska-IE: Udostępnij...
Dr Holohan ma nadzie
Wielka trójka spotk
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish