Nauczyciele chcą dłuższej przerwy świątecznej

Wcześniejsze rozpoczęcie przerwy świątecznej, pozwoli na bezpieczniejsze odwiedzanie dziadków w święta, uważa Association of Secondary Teachers in Ireland (ASTI).

Stowarzyszenie wydało taki komunikat, kiedy Partia Pracy wezwała rząd, by przerwa świąteczna w szkołach rozpoczęła się 18, a nie 22 grudnia. Jak dodał laburzystowski rzecznik ds. edukacji Aodhán Ó Ríordáin, takie działanie może zmniejszyć stres i zmęczenie pracowników oraz uczniów, w czasie przechodzenia przez pandemię.

Trochę innych argumentów używa prezes ASTI Anne Piggott, która stwierdziła, że nieco wcześniejsza przerwa świąteczna, może umożliwić dzieciom i dziadkom, aby spotkali się w Boże Narodzenie w bezpieczniejszy sposób.

Anne Piggott:

– Podnoszono argument, że szkoły zamkną się 18 grudnia i jest tylko półtora dnia wolnego w szkole. Głównym argumentem jest argument medyczny. W całym kraju są dziadkowie i rodzice, którzy chcą w Boże Narodzenie zobaczyć rodzinę. Jeśli dzieci skończą szkołę wcześniej, oznaczałoby to właściwie, że ludzie mogą być bezpieczniejsi. Nie gromadziliby się z setkami innych w zamkniętym otoczeniu. Gdyby nie wykazywały objawów, przybywałyby przed Bożym Narodzeniem, aby ludzie mogli czuć się bezpiecznie, wiedząc, że mogą spędzać czas z wnukami, które nie są chore i nie są nosicielem wirusa. To byłby główny argument medyczny. Żeby jednak plan okazał się skuteczny, ​​dzieci będą musiały izolować się na tydzień przed Bożym Narodzeniem. Kiedy uczniowie skończą szkołę w okolicach Świąt Bożego Narodzenia i pójdą do swoich rodzin, mogą być pewnym zagorzeniem. Kiedy jednak dłużej będą w domach, te siedem dni później, myślę, że ich dziadkowie mogliby być wystarczająco bezpieczni, aby ich zobaczyć.

Dyrektor Ringsend College w Dublinie Paul Ryder powiedział natomiast:

– Dodatkowe kilka dni, zapewni potrzebny odpoczynek, wytchnienie i rzeczywiście da czas na przygotowanie się naszych uczniów, ich rodziców i personelu szkolnego do świąt.

Departament Edukacji stwierdził jednak, że nie ma planów przedłużenia lub wcześniejszego rozpoczęcia przerwy świątecznej.

Bogdan Feręc

Źr: ASTI/Labour Party

Polska-IE: Udostępnij
Irlandzki polityk ch
POSZUKIWANY PRZEZ IN
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian