Nauczyciele apelują o przywrócenie zakazu eksmisji

Konferencja Związku Nauczycieli Irlandii, która odbywała się w Cork, wystosowała apel do rządu, aby przywrócił moratorium na eksmisje bez winy lokatorów.

Delegaci zobowiązali również zarząd Związku, aby działając w ich imieniu, odrzucić każdą nową publiczną umowę płacową, która nie zapewnia podwyżek powyżej stopy inflacji. Wynika to m.in. z problemów, jakie ma również ta grupa pracowników w zakresie mieszkaniowym, więc zagrożeni są eksmisjami, ale też nie są w stanie zaciągać kredytów na domy.

Dzieje się tak w przypadku, mówiła jedna z delegatek, gdy nauczyciele w kraju są poszukiwani, stale występują braki w kadrze nauczycielskiej, a nie są odpowiednio wynagradzani i nie są w stanie uzbierać wkładu na kredytowany zakup mieszkania.

Część nauczycieli, którzy zagrożeni są eksmisjami, zaczęła już informować dyrekcje szkół, że mogą wkrótce zrezygnować z pracy lub nie być w stanie wrócić do szkół od września, a powodem będzie brak możliwości zamieszkania w rejonie, gdzie znajduj się szkoła. Co istotne, dziać się to będzie zarówno w przypadku pracowników nauczania początkowego, jak i specjalistów, np. w zakresie nauczania językowego.

Uczestnicy konferencji zażądali również, aby reprezentujący ich Związek, zrealizował wnioski, jakie wydane zostały w imieniu nauczycieli i rozpoczął intensywne procesy negocjacyjne z Departamentem Edukacji. Jak dodają nauczyciele, złożono w ich sprawie 26 odrębnych wniosków, a żaden z nich nie doczekał się odpowiedniej reakcji.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Photo by LinkedIn Sales Solutions on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kolejny cios dla irl
Prezydent Biden czuj