National Broadband Plan podpisany

Premier Leo Varadkar i minister komunikacji Richard Bruton podpisali z szefem konsorcjum Davidem McCourt umowę na realizację programu o łączności szerokopasmowej w kraju.

Podpisanie umowy miało miejsce w szkole podstawowej w Laragh w hrabstwie Wicklow. Po podpisaniu umowy na realizację projektu internetyzacji terenów wiejskich, który ma kosztować około 3 mld €, premier Varadkar powiedział, że „zakończenie tego projektu, będzie rozwiązaniem krajowego problemu z Internetem”. Wg Varadkara „należy dopilnować, aby żadna z części kraju, nie została w tyle za innymi, jeżeli chodzi o zwiększanie zatrudnienia oraz usług, a włączenie wszystkich obszarów do sieci szerokopasmowej, da szanse każdemu z regionów Irlandii”.

Z równym entuzjazmem o podpisanej umowie mówił minister komunikacji Bruton, który uważa, że tworzenie projektu nie obyło się bez trudności, ale i teraz całość stanowi duże wyzwanie dla firmy realizującej umowę.

Pierwsze prace rozpoczną się już w styczniu, a w połowie przyszłego roku powinny być widoczne pierwsze efekty, bo wtedy kilkaset instytucji będzie mogło korzystać z tworzonej sieci szerokopasmowej. Realizacja całego projektu trwać będzie od 5 do 7 lat, a obejmie swoim zasięgiem prawie 600.000 gospodarstw domowych.

Pierwsze szerokopasmowego Internetu na terenach wiejskich doczekają się domy kultury, kluby sportowe, biblioteki i szkoły. Z zapowiedzi wynika, iż realizacja obejmie 300 obiektów użyteczności publicznej, które otrzymają darmowy dostęp do tej sieci.

Konsorcjum Granahan McCourt Capital (GMC) Davida McCourta, które wygrało przetarg na realizację rządowego projektu, w najbliższym czasie ma rozpocząć przygotowywanie planów budowy, w tym kontrolę miejsc, w których przebiegać będzie sieć, a zbada kanały na przewody, słupy i inną infrastrukturę, którą wykorzystywać będzie do położenia nowoczesnej sieci internetowej.

Najszybciej realizacji projektu doczekają się mieszkańcy zachodniej i środkowo-zachodniej części Irlandii, a następnie północ i centrum. Prace mają posuwać się w kierunku południowym i wschodnim.  

Do końca 2021 roku zrealizowana ma być ¼ projektu, a do końca 2022 roku, ponad 40%. Projekt zakończony zostanie za pięć lat, a wtedy ponad 1,1 miliona osób, będzie miało dostęp do szerokopasmowej sieci internetowej. Następnie projekt będzie rozwijany.  

National Broadband Plan oprócz obszarów wiejskich, obejmie też metropolie i szybkich połączeń doczekają się Dublina, Galway oraz Cork.

Proponowaną przez rząd umowę zatwierdziła w ubiegłym tygodniu Komisja Europejska, która uznała, że nie narusza ona zasad obowiązujących w Unii Europejskiej i pomocy państwa w tym zakresie.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/RTE

Polska-IE
Podziały, przyszło
Ryzyko powodzi na po
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish