Następne 10 tygodni blokady

Nowy plan „Życie z Covid” zakłada, że do maja, nie będziemy mogli spotykać się na świeżym powietrzu, ani podróżować na odległość większą, niż 5 kilometrów.

Takie m.in. założenia znalazły się w nowelizacji planu, nad jakim zastanawia się rząd Micheála Martina, co oznacza, że dotknie nas kolejne 10 tygodni blokady. Wg źródeł zbliżonych do rządu, decyzja, która zostanie podjęta, ma związek z nowymi wariantami wirusa, a te, w opinii doradców gabinetu, mają być bardziej zakaźne i o ile pozwoli się na spotkania w większym gronie, poziom zakażeń w kraju ponownie zacznie wzrastać. Jako winowajcę przedłużenia „lockdownu” wskazuje się brytyjską odmianę koronawirusa.

Pozostawienie kraju w najwyższym stopniu ograniczeń rekomendować ma również rządowej grupie ds. Covid-19 Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego (NPHET), a już czwartkowe posiedzenie tego ciała, było wskazówką, że przedłużenia blokady możemy się spodziewać.

Realną możliwość pozostawienia ograniczeń na piątym poziomie obostrzeń sygnalizowało trzech ministrów, chociaż nie chcieli tego jeszcze potwierdzić wprost ani premier Micheál Martin, ani wicepremier Leo Varadkar. Wypowiedzi ministrów uznaje się więc za ich prywatne opinie i nie można łączyć ich z oficjalnym stanowiskiem rządu.

Jednocześnie w prywatnych rozmowach ministrów słyszy się, że o ile zniesienia blokady doczekają się szkoły i niektóre budowy, to właściwie może być wszystko, a z takim rozwiązaniem możemy mieć do czynienia nawet do maja.

Oczekiwania społeczeństwa i biznesu są jednak inne, bo przedstawiciele wielu branż twierdzą, iż należy stopniowo wychodzić z blokady i zezwolić na uruchamianie, w warunkach podwyższonych rygorów sanitarnych, sklepów oraz punktów usługowych, a i zezwolić na spotkania w niewielkim gronie w domach, a także na wolnym powietrzu.

Z informacji, o których można mówić bez trybu przypuszczającego, to plan „Życie z Covid”, a ten w swoich założeniach ma obecnie, jako podstawę, program szczepień. Właśnie w planie znalazło się już wstępne stwierdzenie, że to ilość wykonanych szczepień i poziom zakażeń, będą podstawą do zmian decyzji rządu w kwestii obowiązujących poziomów ograniczeń. Więcej szczegółów w tej sprawie pojawić się ma we wtorek, w godzinach popołudniowych, po posiedzeniu rządu, a to, poświęcone będzie nowej strategii rządu.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Stopping Nord Stream
Trzy przypadki brazy
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian