Narodowy Szpital Dziecięcy drogi i z dużym opóźnieniem

Kiedy wybrano do realizacji projektu firmę, która miała wybudować Narodowy Szpital Dziecięcy w Dublinie, spodziewano się, że powstanie on najdalej do sierpnia 2022 roku.

Ten termin, po serii opóźnień, jakie miały miejsce do tej pory, stał się już całkiem nierealny, o czym poinformował sprawujący nadzór nad budową zarząd National Pediatric Hospital Development Board. Jakby tego wszystkiego było mało, NPHDB jest zdania, że realnym terminem ukończenia budowy, jest prawdopodobnie rok 2023, ale nie może podać nawet przypuszczalnego terminu zakończenia prac, przynajmniej do początku przyszłego roku. Część opóźnień wynika z faktu zamknięcia kraju na okres pandemii, czyli od końca marca do połowy lipca, ale część, obserwowana była już wcześniej.

Jak powiedział na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Zdrowia Oireachtas David Gunning z National Pediatric Hospital Development Board, szpital będzie też znacznie droższy, niż wynikało to z pierwszych, a następnie zaktualizowanych szacunków.

Główny wykonawca prac budowlanych, a tym jest konsorcjum BAM, złożył wnioski o wypłatę dodatkowych kwot, gdyż znacznie wzrosły koszty budowy. Dodatkowe roszczenia, jakie wobec inwestorów złożyła BAM Ireland, która jest spółką w całości zależną od holenderskiej Royal BAM Group, wyniosły już 200 milionów euro.

Zgodnie z umową, wykonawcy, z powodu opóźnień, wstrzymywane jest obecnie 15% należnych płatności.

Wiceprzewodnicząca Socjaldemokracji i członkini Komisji Zdrowia Oireachtas Róisín Shortall powiedziała na posiedzeniu:

– Brak założeń co do przewidywanego planu zakończenia prac i wysokości ostatecznych kosztów, jest szczególnie frustrujący w tym przypadku. Tylko w tym roku stracono ponad dziewięć miesięcy z postępu prac i kto wie, co jeszcze powstrzyma ten projekt. Jest też wysoce niezadowalające, że zarząd odpowiedzialny za budowę szpitala, nie był w stanie odpowiedzieć na nasze dzisiejsze pytania i nie jest to akceptowalny sposób działania organu publicznego.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas TV

Zdjęcie dzięki uprzejmości telewizji RTÉ

Polska-IE: Udostępnij
Polska na pierwszej
UNICEF: Każdego rok
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian