26 August, 2019

Narodowy Dzień Pamięci – Na żywo

Dzisiaj przypada w Irlandii Narodowy Dzień Pamięci, który jest uhonorowaniem kobiet i mężczyzn, którzy zginęli w wojnach i podczas pełnienia misji ONZ.

W uroczystościach udział wezmą najwyższe władze państwowe, w tym prezydent Michael Daniel Higgins i premier Leo Varadkar. Główne uroczystości odbędą się w Dublinie w Collins Barracks, ale i w całym kraju zaplanowano wydarzenia z tej okazji.  

Na dublińskich uroczystościach swoją obecność zapowiedzieli też członkowie rządu, przedstawiciele władz samorządowych, ale i korpus dyplomatyczny akredytowany w Republice Irlandii. Do władz dołączą organizacje kombatanckie oraz krzewiące irlandzką kulturę.

Na uroczystości w stolicy kraju zaproszeni zostali także członkowie rodzin, których krewni zginęli w konfliktach zbrojnych.

Oprócz Dublina wydarzenia związane z Narodowym Dniem Pamięci zaplanowano też w Cork, Limerick, Galway, Sligo, Kilkenny i Waterford, a wszędzie uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:00. Wstęp na uroczystości jest wolny.

Do Narodowego Dnia Pamięci przygotowała się także telewizja i stacja RTÉ News Now oraz RTÉ1, przeprowadzą bezpośrednie transmisje z uroczystości w Dublinie. Początek oczywiście o godzinie 11:00.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Podziel się:

Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn