Narkotyki w Republice powinny być legalne i pod kontrolą państwa

W sukurs rządowi i upadającemu budżetowi państwa przychodzi jedna z organizacji charytatywnych, która chce, aby narkotyki, uznane zostały w Irlandii za produkt rekreacyjny, „zalegalizowane i znacjonalizowane”.

Propozycja idealnie wręcz wpisuje się w problemy ekonomiczne kraju, gdyż będzie ogromnym wsparciem dla budżetu oraz państwa, którego, jak ocenia Garda, prawie 40% mieszkańców, cyklicznie ma do czynienia z substancjami psychoaktywnymi. Legalizacja narkotyków, na początek tzw. miękkich, da dodatkowe źródło dochodu fiskusowi, podreperuje nadszarpnięty budżet, a i za jednym pociągnięciem ministerialnego pióra, zlikwiduje czarny rynek używek miękkich.

Skarb Państwa zarabiać będzie w dwojaki sposób na takiej legalizacji, bo pieniądze czerpać może z samych licencji, zarówno na uprawę, jak i sprzedaż, ale i nałoży na narkodetalistów opodatkowanie, czyli łupić będzie ćpunów dodatkowo.

Idąc dalej organizacja „Transform” chce powstania legalnego rynku narkotyków twardych, nie wyłączając z tego kokainy, ecstasy i amfetaminy, a dystrybucją tychże miałby zająć się personel medyczny. Dla uproszczenia przyjmijmy, że nie lekarze i pielęgniarki, a apteki, żeby nie było, że tworzy się dodatkowe kolejki do szpitali. Szef „Transform” dr James Nicholls zaproponował również, aby powstała agencja rządowa, regulująca rynek narkotyków, a jednocześnie, miała monopol na import, produkcję i dystrybucję substancji psychoaktywnych.

Dr Nicholls uważa, iż niektóre narkotyki w wyspecjalizowanych placówkach sprzedaży, powinny dostępne być bez recepty, ale w ograniczonych ilościach. W przypadku narkotyków twardych sugeruje, by na takie, wydawane były z przepisu lekarza.

*

Jako zwolennik takiej formy sprzedaży narkotyków, bo dlaczego nie, dodałbym do tego jeszcze zakaz leczenia za pieniądze publiczne narkomanów. Sprzedawcy narkotyków, mogliby też proponować je na miejscu i na wynos, więc pełną gamę usług.

Zalegalizowałbym również prostytucję, bo to też sektor gospodarki, który do tej pory, nie doczekał się regulacji oraz opodatkowania. Skoro jednak istnieje od zarania dziejów, obserwowane jest zapotrzebowanie na tego typu usługi, to niechże przynosi zyski państwu, a nie przestępcom, czerpiącym korzyści majątkowe z cudzego nierządu.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

Polska-IE: Udostępnij
Irlandia w trzyletni
Feręc: Pojawiła si
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian