Narada na najwyższym szczeblu

Jutro zbierze się rządowa podkomisja ds. Covid-19, która omawiać będzie sytuację epidemiczną w kraju, a dołączą do niej liderzy koalicji oraz ministrowie finansów, wydatków oraz zdrowia.

Do tego grona zaproszeni zostali również najwyżsi przedstawiciele Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, a także HSE. Spotkanie zwołane zostało przed posiedzeniem rządu, który, jak wynika z zapowiedzi, zbierze się w środę, by zastanowić się nad ewentualnym wprowadzeniem dodatkowych ograniczeń. Jutrzejsze spotkanie podkomisji ma na celu, omówienie rosnącej ilości przypadków zakażeń, ale też sytuacji w szpitalach, które już teraz zgłaszają, że pracują na granicy swoich możliwości.

Grupa omówić ma również wniosek nauczycieli, którzy chcą, aby przesunąć rozpoczęcie zajęć szkolnych do czasu, kiedy wskaźniki zachorowań zaczną się zmniejszać.

Obecnie w budynkach rządowych trwa spotkanie partii opozycyjnych, które wraz z ministrem edukacji omawiają możliwość przedłużenia ferii świątecznych, a padła propozycja, aby zajęcia, rozpoczęły się 18 stycznia.

Wcześniej dosyć niepokojącą prognozę ilości zakażeń podał dyrektor generalny HSE dr Paul Reid, który stwierdził, że w najbliższych dniach, codziennie, możemy mieć nawet 7000 nowych zachorowań. Dr Reid dodał, że szpitale właśnie przeszły w inny model funkcjonowania i ograniczyły przyjęcia pacjentów, którzy nie wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.

NPHET podał, że dzisiaj, zanotowano 6110 nowych przypadków koronawirusa i sześć zgonów.

*

Postawić należy pytanie, co może oznaczać, tak nagłe zwołanie posiedzenia rządowej podkomisji ds. Covid? Natomiast odpowiedź wydaje się jedna i oczywista, bo prawdopodobnie, doczekamy się pełnego zamknięcia kraju, a świadczy o tym grono, które doradza rządowi, a uczestniczyć w posiedzeniu będą premier, wicepremier i ministrowie finansów, wydatków oraz zdrowia.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Za rok pandemia będ
Należy pilnie dokon
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian