Napięcie w negocjacjach pozostaje

Impas negocjacyjny w sprawie Protokołu Irlandzkiego trwa i wg ministra Coveneya, nie ma raczej szans, aby rozmowy zakończyły się sukcesem przed Bożym Narodzeniem.

Minister spraw zagranicznych Republiki Irlandii Simon Coveney uważa jednak, że w części punktów sporych, można uzyskać jakiś poziom zgody, więc uregulowane będą prawdopodobnie zasady przepływu leków z UK do Irlandii Północnej. Słowa te padły jeszcze przed londyńskim spotkaniem ministra Coveneya z brytyjskim ministrem ds. brexitu lordem Davidem Frostem, co sugerowało, że niektóre z wątków spotkania, zostały wcześniej omówione i znaleziono nić porozumienia.

Simon Coveney:

– Nie sądzę, że przed Bożym Narodzeniem będzie pełny układ we wszystkich kwestiach związanych z Protokołem. Myślę, że na tym etapie byłoby to nierealne, ale myślę, że niektóre rzeczy można uzgodnić po tej stronie Świąt Bożego Narodzenia, mam również nadzieję, że będzie tak, jak mówię, dając pewność mieszkańcom Irlandii Północnej w zakresie dostaw leków z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej.

Niezależnie od spotkania obu ministrów, a wizytę szefa resortu spraw zagranicznych można uważać za sondażową, trwają rozmowy na linii Bruksela – Londyn, co w chwili porozumienia, da możliwość uniknięcia na irlandzkiej wyspie twardej granicy. Sprawy dotyczą obecnie przede wszystkim Protokołu Irlandzkiego i barier, jakie wytworzone zostały przez ten dokument na Morzu Irlandzkim. Protokół ma realny wpływ na przesył towarów z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej i w odwrotnym kierunku, ale jest niezwykle potrzebny, gdyż Północ, kieruje się dwoma systemami gospodarczymi, czyli brytyjskim mi unijnym. Żeby jednak chronić oba rynki, należało uregulować przepływ towarów z Albionu do Irlandii Północnej, co stało się teraz kwestią sporną.

W tej sprawie można uznać też rację obu stron, bo zarówno Wielka Brytania, która chce chronić swoją jedność z Irlandią Północną, a zgłasza problemy z przesyłaniem towarów do swojej zamorskiej części, więc wpływa to na wewnętrzne relacje handlowe, jak i należy zrozumieć Unię Europejską, bo ta, ochronić chce swój rynek wewnętrzny, a poza tym uważa, że wszelkie kwestie zawarte zostały w uzgodnionym i przyjętym przez obie strony Protokole Irlandzkim i dokumencie wyjściowym.

Minister Simon Coveney wezwał też obie strony, aby zdwoiły wysiłki na rzecz osiągnięcia porozumienia, co pozwoli na ochronę najbardziej narażonego z powodu zastosowania Artykułu 16 państwa i na swobodę współpracy z Irlandią Północną, a chodzi tu oczywiście o Republikę Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/PAMedia

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Koalicja Zamieszania
Over 200 children sp
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська