Należy zwalczyć perspektywę podniesienia stóp procentowych

Rzecznik prasowy ds. finansów Partii Pracy Ged Nash powiedział, że pilnie potrzebny jest prawdziwy plan zwalczania nieuchronnego i gwałtownego wzrostu zmiennych stóp procentowych dla kredytów hipotecznych, aby pomóc nawet 450 000 właścicieli domów.

Jego wezwanie pojawia się w obliczu rosnących spekulacji, że Europejski Bank Centralny podniesie stopy procentowe przed końcem 2022 roku.

Poseł Nash powiedział:

– Biorąc pod uwagę panujące wysokie średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w Irlandii, uważamy, że konieczne są pilne działania, aby dostosować oprocentowanie do średniej strefy euro. Ograniczenia oprocentowania kredytów hipotecznych muszą teraz znaleźć się w centrum uwagi, ponieważ zbyt wiele osób walczy o przetrwanie, a my musimy sprawić, by życie było dla ludzi bardziej przystępne. Partia Pracy poparła poprzednio przepisy zaproponowane przez Fianna Fail w opozycji do walki z rosnącymi stopami procentowymi. Uważamy, że realna perspektywa podwyżki stóp oznacza, że ​​ograniczenia oprocentowania kredytów, zwłaszcza kredytów hipotecznych, muszą być poważnie rozważone przez Fianna Fail. Teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy ponownie przyjrzeć się niemieckiemu modelowi Sparkasse, w którym małe banki społeczne udzielają pożyczek klientom indywidualnym i małym firmom. Należy również pomóc naszym spółkom kredytowym, by robiły więcej. Istnieje realne ryzyko, że dalszy brak konkurencji w irlandzkim sektorze bankowym, spowodowany wyjściem Ulster Bank i KBC, spowoduje kolejny wzrost stóp procentowych naliczanych przez dominujące banki. Wszystkie dowody sugerują, że banki publiczne pożyczają więcej i taniej niż banki prywatne. Państwo musi teraz wkroczyć i poważnie podejść do ustanowienia modelu bankowości publicznej, który będzie kluczowym filarem budowania sektora bankowego, bardziej zorientowanego na klienta.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Monopolistyczna kont
„Chodzi mi o to, a
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська