Należy zmienić dyskryminujące ograniczenia dotyczące oddawania krwi

Irlandia powinna dążyć, jak w Wielkiej Brytanii, ku zmianie zasad krwiodawstwa więc nadania uprawnień do oddania krwi, musi opierać się na indywidualnych okoliczności dotyczących zdrowia, a nie płeć czy seksualność, powiedziała przedstawicielka Fine Gael.

Posłanka Jennifer Carroll MacNeill i senator Jerry Buttimer zwrócili uwagę, że Wielka Brytania niedawno zmieniła zasady oddawania krwi, tak aby wszyscy dawcy, niezależnie od płci i seksualności, mieli do czynienia z tymi samymi pytaniami i kryteriami kwalifikacji.

Nowe przepisy zastąpiły dyskryminujące restrykcje dotyczące dawstwa od gejów i biseksualnych mężczyzn, bo mężczyźni w Irlandii nadal podlegają takiej dyskryminacji.

Senator Buttimer powiedział:

– Dożywotni zakaz oddawania krwi od mężczyzn, którzy uprawiają seks z mężczyznami, został wprowadzony podczas epidemii HIV w latach 80. i został zmieniony stosunkowo niedawno w Irlandii. Zakaz ten został zweryfikowany przez Irlandzką Służbę Transfuzji Krwi (IBTS) w 2016 roku w świetle zmian kryteriów odroczenia w innych krajach. W 2017 r., ze względu na dane, które nie wykazały wzrostu liczby dawców krwi zakażonych wirusem HIV od czasu zmiany polityki, dożywotni zakaz został usunięty i zastąpiony odroczeniem o rok. Pomimo zniesienia dożywotniego zakazu, geje i biseksualni mężczyźni w Irlandii, nadal borykają się ze zbyt restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi oddawania krwi. Obecnie mężczyzna, który uprawiał seks z innym mężczyzną w ciągu ostatnich 12 miesięcy, nie jest uprawniony do oddania krwi. Nawet jeśli używał prezerwatywy lub przyjmuje lek na HIV PrEP, mężczyzna, który uprawiał seks z mężczyzną w ciągu ostatnich 12 miesięcy, zostaje automatycznie wykluczony. Nasze obecne zasady są przestarzałe, dyskryminujące i niesprawiedliwe. Ani kobiety, ani heteroseksualni mężczyźni nie stają przed takim samym poziomem kontroli, gdy przechodzą przez drzwi kliniki krwiodawstwa – dlaczego geje i biseksualni mężczyźni mieliby podlegać innym zasadom niż ktokolwiek inny? Te zasady muszą być oparte na dokładnej ocenie ryzyka każdego pacjenta zakażenia, a nie na temat seksualności i płci. Wielka Brytania przodowała w tej kwestii, wprowadzając zmiany w formularzu kontroli bezpieczeństwa w czerwcu. Uprawnienie do oddania krwi w Wielkiej Brytanii, zależy teraz od osobistych okoliczności dotyczących zdrowia, podróży i zachowań seksualnych. 

Jennifer Carroll MacNeill, rzeczniczka ds. równości w Fine Gael dodaje: 

– Nie tylko dawcy w Wielkiej Brytanii mają teraz do czynienia z bardziej sprawiedliwym i skuteczniejszym procesem badań przesiewowych, ale te nowe zasady prawdopodobnie spowodują wzrost liczby dawców krwi. Teraz bardziej niż kiedykolwiek desperacko potrzebujemy więcej krwiodawców. Po raz pierwszy od lat IBTS musiał ostatnio importować krew z Wielkiej Brytanii z powodu zwiększonego popytu i zmniejszonej podaży. Jeśli prosimy naszych obywateli o darowizny, musimy zapewnić każdemu taką możliwość, a proces przekazywania jest sprawiedliwy i obiektywny. Ze względu na zmianę przepisów dotyczących darowizn w Wielkiej Brytanii istnieje obecnie rozbieżność między brytyjskimi i irlandzkimi kryteriami kwalifikacji. W 2016 r. IBTS przyjrzał się temu, co robią inne kraje na całym świecie i wprowadził zmiany, aby postępy w irlandzkich przepisach były zgodne z naszymi międzynarodowymi odpowiednikami. To było pięć lat temu, a teraz nadszedł czas, aby ponownie zwrócić się do naszych międzynarodowych sąsiadów, aby mogli rozwijać naszą politykę. Irlandia była pionierem w zakresie wyznaczania międzynarodowego kierunku praw LGBT, ale w tej kwestii pozostajemy w tyle. Fakt jest dość prosty – możliwość oddania krwi w Irlandii, nie powinien być uzależniona od płci czy seksualności. Mamy już do czynienia z poważnymi niedoborami krwi i nie możemy dłużej czekać na postęp w tej sprawie. Rozumiem, że IBTS ustanowił niezależny „Komitet Doradczy ds. Przeglądu Zachowań Społecznych” w celu dokonania przeglądu bazy dowodowej dotyczącej wyboru, odroczenia i wykluczenia dawców . Komitet ma zakończyć prace w tym miesiącu i przedłożyć raport do IBTS. Wzywamy ministra Stephena Donnelly’ego do współpracy z IBTS, aby zapewnić zakończenie prac Komitetu do końca tego miesiąca, a ostatecznie do wprowadzenia zmian, które zapewnią, że nasze zasady są sprawiedliwe, bezpieczne i niedyskryminujące.  

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: