Należy zakończyć fikcję kwarantanny po przylocie na wyspę

Ryanair ma ważnego sprzymierzeńca w walce z rządem, na którym chce wymóc zniesienie 14-dniowej kwarantanny po przylocie z zagranicy.

W Irlandii obowiązuje zasada, iż każdy podróżny, który przybędzie na wyspę drogą powietrzna lub morską, przed rozpoczęciem podróży, musi zadeklarować na piśmie, gdzie w Irlandii przebywać będzie w samoizolacji. Na tym właściwie kończą się konkrety, ponieważ nikt formalnie nie kontroluje, czy podróżny pozostaje w izolacji, czy też nie.

Dyrektor generalny Ryanair Eddie Wilson uznał, że jest to zwyczajną fikcją, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby to ograniczenie zniknęło, czyli nie utrudniało podróży.

Co ważne, Ryanair w swojej krucjacie na rzecz zniesienia 14-dniowej fikcyjnej kwarantanny zyskał właśnie sprzymierzeńca i to poważnego, bo do głosu irlandzkiego przewoźnika dołączyła największa w kraju grupa lobbystyczna, czyli Irlandzka Konfederacja Biznesu i Pracodawców. Dyrektor generalny IBEC Danny McCoy powiedział, że kwarantanna może i przynosi korzyści, ale przynosi też straty firmom i gospodarce, a jeżeli nie jest nadzorowana, może być nieskuteczna. Nieskuteczne jest samo wypełnianie formularzy, bo te tak naprawdę niczemu nie służą, a są chyba wyłącznie sprawdzianem umiejętności pisania.

Dlatego IBEC proponuje, aby podróżni po przylocie, poddawani byli testom na obecność koronawirusa i śledzeniu, a kwarantanna powinna zostać zniesiona.

Wcześniej premier Leo Varadkar zapowiedział, co z resztą nie zostało wprowadzone do dzisiaj, że kwarantanna po podróży zostanie zlikwidowana, ale tylko osób przybywających z niektórych państw europejskich.

Zarówno IBEC, jak i Ryanair mają nadzieję, że gabinet Leo Varadkara posłucha ich sugestii i w piątek dowiemy się, że ten środek zapobiegawczy zostaje zniesiony, a wprowadzona zostaje inna metoda nadzoru zdrowia pasażerów.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij...
Ostrzeżenie pogodow
WYSTAWIALI NIERZETEL
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish