Należy utrzymać program usług dentystycznych

Senator Fianna Fáil Robbie Gallagher wzywa do uratowania programu usług stomatologicznych. 

Jego uwagi pojawiły się po gwałtownym spadku liczby dentystów leczących pacjentów, którzy posiadają karty medyczne.

Przemawiając w Seanad, senator Gallagher powiedział:

– W minionym roku 250 dentystów przestało leczyć pacjentów z kartami medycznymi, a od 2015 r. jest o 600 mniej dentystów obsługujących ten program. W kraju jest tylko 1247 dentystów z umowami na kartę medyczną, w porównaniu z 1847 w 2015 r.  Irlandia cierpi głównie na obszarach wiejskich, gdzie wskaźniki w Kerry i Clare spadły o 50%, a Sligo, Leitrim i Mayo o 40%. Istnieją również poważne problemy w Wicklow, Waterford i Louth.  

Senator Gallagher podkreślił, że spadek liczby dentystów utrudnił osobom o niższych dochodach lub chorym dostęp do opieki dentystycznej.  

Senator kontynuował:

– Na operację dentystyczną czeka 771 osób, z których prawie połowa czeka ponad rok na zabieg. Kolejnych 3775 osób czeka na wizytę u dentysty, a ponad 70% z nich znajduje się na listach oczekujących od ponad roku. W ostatnich latach wszyscy uświadomiliśmy sobie, jak zdrowie zębów i jamy ustnej może mieć istotny wpływ na ogólny stan zdrowia. Pilnie wezwałbym Departament Zdrowia do współpracy z dentystami w tej sprawie, biorąc pod uwagę wpływ tego kryzysu na wrażliwych pacjentów, których nie stać na dostęp do niezbędnej opieki dentystycznej.   

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fail

Polska-IE: Udostępnij
Wsparcie dochodu dla
Ponad 65 aresztowań
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian