Należy unikać kolejnych blokad, powiedział Kelly

W kraju potrzebna jest  jasna strategia, aby uniknąć powtarzania kolejnych blokad, które są teraz potrzebne, ale zaburzają system gospodarczy.

Kiedy rząd opublikował plany ponownego otwarcia kraju i zapowiedział złagodzenie wielu covidowych przepisów, swoje zdanie w tej sprawie wyraził lider Partii Pracy i rzecznik ugrupowania ds. zdrowia oraz usług dla osób niepełnosprawnych Alan Kelly.

Szef laburzystów powiedział, że teraz musi istnieć jasna strategia nakreślona przez rząd, aby zapewnić, że możemy uniknąć przyszłych blokad. Powinno paść też zobowiązanie do wprowadzenia i stosowania solidnych oraz pełnych testów, systemów śledzenia i szczegółowy plan wprowadzenia szczepionek Covid-19, po ich zatwierdzeniu.

Lider Labour Party Alan Kelly powiedział:

-Sześć tygodni temu Partia Pracy wezwała do przyjęcia jasnej strategii, aby uratować Boże Narodzenie i dać ludziom nadzieję, że poradzimy sobie z rosnącą incydentalnością Covid-19. Cieszę się, że rząd skorzystał wtedy z naszej rady i zastosował się do pięciopoziomowego planu „Życia z Covid”. Mile widziane jest także przez nas potwierdzenie złagodzenia ograniczeń w przyszłym tygodniu. Jednak teraz musimy zapewnić, aby decyzje były przekazywane ludziom w sposób jasny i aby uniknąć zamieszania, które widzieliśmy po poprzednich zapowiedziach. Będą ci rozczarowani tempem ponownego otwarcia i inni, którzy boją się, że w przyszłości może nastąpić wzrost liczby przypadków, i my to rozumiemy. Jestem świadomy niesamowitej pracy wykonywanej przez pracowników pierwszej linii, w szczególności tych z sektora opieki zdrowotnej, z których wielu będzie pracować przez całe Święta Bożego Narodzenia. Poruszyłem tę sprawę z rządem i cieszę się, że podjęli decyzję, że podróże krajowe w okresie Bożego Narodzenia będą dozwolone, co najmniej do 6 stycznia, co będzie z korzyścią dla tych, którzy opóźniali plany spotkań rodzinnych. Teraz najbardziej chcę zobaczyć, jak rząd wyciągnie wnioski z poprzednich błędów i upewni się, że nasz system testowania i śledzenia jest gotowy na przyszłe skoki zachorowań. Musimy również zapewnić dalsze postępy w rozszerzaniu naszych możliwości intensywnej terapii. System śledzenia musi być również w stanie poradzić sobie ze wzrostem liczby przypadków przed i po świętach Bożego Narodzenia. W październiku mieliśmy niepokojącą, ale możliwą do uniknięcia sytuację, kiedy tysiące bliskich kontaktów w pozytywnych przypadkach Covid pozostało bez kontaktu, ponieważ system śledzenia został przeciążony przypadkami, ponieważ nie był odpowiednio wyposażony. Nie ma dla tego usprawiedliwienia, jeśli nasz system śledzenia kontaktów ponownie zostanie przeciążony. Byliśmy tu już wcześniej i powinniśmy wiedzieć, jaki poziom popytu może przyjąć nasz system śledzenia, zanim zostanie przeciążony. Minister Donnelly musi zapewnić rekrutację niezbędnego personelu przed okresem świątecznym, powiadomienie armii oraz wezwanie jej w razie potrzeby. Jest również prawdopodobne, że w nadchodzących tygodniach zobaczymy, że szczepionki przeciwko Covid-19 zostaną zatwierdzone do stosowania w nagłych wypadkach, ważne jest, abyśmy zobaczyli szczegółowy plan wdrożenia i jak będą podawane.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Polska-IE: Udostępnij
Rząd powinien uniem
Irlandzka Rada Imigr
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian