Należy przyspieszyć wprowadzenie kamer dla policjantów

Śmierć George’a Nkencho podkreśla potrzebę wprowadzenia osobistych kamer dla wszystkich funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę patrolową.

Lider ugrupowania Aontú i poseł Meath West Peadar Tóibín wezwał Ministra Sprawiedliwości do wprowadzenia przyspieszonej legislacji w celu pilotowania programu kamer dla funkcjonariuszy Gardaí, w świetle śmiertelnego postrzelenia George’a Nkencho.

Poseł Tóibín powiedział:

– Chciałbym prosić ludzi, zwłaszcza na Twitterze, aby zrezygnowali z pełnienia funkcji sędziego i ławy przysięgłych w bardzo tragicznej sytuacji dla zmarłego mężczyzny, jego rodziny i funkcjonariuszy Gardaí. 

Wcześniejsza tragiczna śmierć Gardy Colma Horkana pokazuje, jak niebezpieczne i niestabilne mogą być te sytuacje. 

Niewinność do czasu udowodnienia winy jest kamieniem węgielnym liberalnej demokracji. To lekkomyślne, by ludzie przebywający w bezpiecznych salonach, przy pomocy ograniczonego, ziarnistego wideo, próbowali przypisać winę i dopasować tę tragiczną sytuację do narracji o konfliktach rasowych w Ameryce.

Tylko kilka miesięcy temu straciliśmy detektywa Colma Horkana, który wykonywał swoje obowiązki. Nasi Gardaí są częścią naszego społeczeństwa i są tam, kiedy ich potrzebujemy. Codziennie narażają swoje życie na niebezpieczeństwo i chronią nasze społeczności. Potrzebne jest dochodzenie w sprawie tego, co się wydarzyło, a ludzie muszą czekać, aż dochodzenie się zakończy.

Ze względu na ochronę Gardaí i obywateli ważne jest, aby wyposażenie Gardy w kamery personalne, było pilotowane. Rząd obiecał to w maju ubiegłego roku, ale żaden ruch nie został podjęty. Rozumiem, że istnieją obawy dotyczące prywatności, jednak ich pilotaż pomógłby nam zrozumieć, czy mogą pomóc chronić Gardaí i obywateli w przyszłości.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Aontú

Polska-IE: Udostępnij
Podziękowania dla I
3500 do tej pory
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian