Należy podnieść płacę minimalną

Ivana Bacik ostro wzięła się do pracy i już w pierwszych dniach proponuje rozwiązania, które wg niej przyniosą ulgę w rosnących kosztach utrzymania.

Przyznać należy, że rozwiązanie skierowane jest praktycznie tylko do jednej grupy osób, a i nie jest to grupa największa, jaka cierpi z powodu stale rosnących cen, więc słowa liderki Partii Pracy, mogą niknąć w fali propozycji i żądań ugrupowań opozycyjnych. Chodzi też o to, że pojawiły się pytania, czy propozycja Bacik, nie uderzy rykoszetem w to, z czym walczyć chce szefowa laburzystów, czyli nie odbije się czkawką na samej inflacji, gdyż powodować będzie jej wzrost.

Ivana Bacik sugeruje, aby rząd nie oglądał się na porady Komisji Niskich Płac i zadecydował o podniesieniu płacy minimalnej. Taki krok pomoże wg szefowej Labour Party osobom o najniższych dochodach.

Posłanka Ivana Bacik powiedziała:

– Jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie z kosztami kryzysu jest zapewnienie, że dochody ludzi wzrosną. Zaproponowałam kilka sposobów, aby to zrobić; po pierwsze, aby zwiększyć płacę minimalną zgodnie z inflacją, ale po drugie, aby wzmocnić prawa związków zawodowych do rokowań zbiorowych, aby ludzie mogli zobaczyć, jak ich związki negocjują w celu podniesienia płac oraz poprawy warunków pracy. I to zawsze jest najlepszy, najskuteczniejszy sposób na zapewnienie realnego i zrównoważonego wzrostu płac, aby pokryć koszty utrzymania.

W zakresie potencjalnego wzrostu inflacji powodowanego podniesieniem płacy minimalnej posłanka Bacik uważa:

– Widziałam ostrzeżenie ESRI w tej sprawie i myślę, że wyraźnie musimy być tego świadomi, ale powiedzieli też, że musi istnieć równowaga i konieczne są ukierunkowane środki.

Liderka Partii Pracy zapytana została też o wynik ostatniego sondażu i poparcia dla jej ugrupowania, które w ostatnich lat, nie może zaliczyć do udanych, a można nawet powiedzieć, że stało się ugrupowaniem marginalnym.

Ivana Bacik:

– Myślę, że wkraczamy w inną fazę polityki. Przeszliśmy przez COVID – dwa bardzo ciężkie lata – stoimy teraz w obliczu absolutnego horroru wojny na Ukrainie i brutalnej rosyjskiej inwazji. I myślę, że tyle tego, co się teraz wydarzyło politycznie, sprawia, że wszyscy postrzegamy sprawy nieco inaczej. Myślę, że teraz znacznie bardziej docenia się rolę, jaką państwo może i powinno odgrywać w świadczeniu usług, takich jak opieka nad dziećmi, opieka zdrowotna, oraz potrzebę podjęcia naprawdę pilnego i egzystencjalnego wyzwania, jakim jest kryzys klimatyczny.

Bogdan Feręc

Źr: News Talk

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Premier gratuluje Id
Hydrolog z IMGW: sus
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>