Należy pilnie dokonać przeglądu zakupu i wprowadzenia szczepionki w UE, mówi poseł FF, Billy Kelleher

– Opóźniona dostawa szczepionki Pfizer BioNTech i spóźnione zatwierdzenie szczepionek Moderna i Oxford AstraZenca jest niezwykle frustrujące dla obywateli.


Poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Fianna Fáil Billy Kelleher wezwał dziś do pilnej rewizji programu zakupu i wprowadzenia szczepionek przez Komisję Europejską, mówiąc:

– Jest oczywiste, że program nie działa tak wydajnie, jak powinien, a obywatele są sfrustrowani, widząc kraje spoza UE, które idą do przodu, wprowadzając własne szczepionki. Celem uzgodnienia przez państwa członkowskie koordynacji zakupu i wprowadzenia szczepionek za pośrednictwem Komisji, było zapewnienie zarówno ceny, jak i wydajności wdrażania. Teraz jest już oczywiste, że tylko cenowa skuteczność została zapewniona. W normalnych czasach może to wystarczyć. Jednak w środku pogarszającej się pandemii jest to po prostu nie do przyjęcia. Koszt niedostatecznego zaszczepienia ludności, a tym samym niedostatecznego otwarcia społeczeństwa i gospodarki, jest znacznie wyższy niż oszczędności poczynione przy zakupach hurtowych za pośrednictwem Komisji. Obywatele w całej Unii widzą, jak państwa spoza UE przystępują do szczepień, znacznie szybciej niż oni. Widzimy opóźnienia w dostawach, ale nie ma odpowiedzi ze strony Komisji, aby to naprawić. Jestem bardzo zaniepokojony, że firmy farmaceutyczne uznały to, za coś oczywistego. Ponadto jestem zaniepokojony biurokratycznymi opóźnieniami w wydawaniu zezwoleń na użycie szczepionek Moderna i Oxford-AstraZeneca. Dyrektor WHO ds. nagłych wypadków Mike Ryan, powiedział zeszłej wiosny: „Doskonałość jest wrogiem dobra w nagłych wypadkach”. Europejska Agencja Leków nie powinna nakładać większej biurokracji na producentów szczepionek, niż inne kraje. Oczywiście muszą być przekonani o skuteczności i bezpieczeństwie szczepionek, ale nie sądzę, abyśmy musieli odkrywać koło na nowo. HSE i Departament Zdrowia może szczepić mieszkańców Irlandii tylko wtedy, gdy ma wystarczającą liczbę szczepionek. Wzywam ministra Donnelly’ego i premiera do poruszenia tych obaw na szczeblu Rady UE i Komisji. Mieszkańcy Irlandii, a nawet Europy, nie będzie akceptować żadnych zbędnych opóźnień lub awarii, gdy chodzi o uzyskanie szczepionek, więc i nasz rząd powinien.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Press Office Billy Kelleher MEP

Polska-IE: Udostępnij
Narada na najwyższy
Najważniejsze muzyc
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian