Najwyższy budynek w Irlandii będzie miało Cork

An Bord Pleanála wydała dzisiaj zgodę dla projektu budowlanego, który powstanie w dawnym porcie w Cork, a po zakończeniu budowy, będzie najwyższym budynkiem w Republice.

Inwestycja o wartości 140 mln € powstanie przy Custom House Quay w centrum Cork, a wieża, należeć będzie do Tower Holding z siedzibą w Nowym Jorku. Wysokość budowli to 34 piętra, gdzie znajdować się będzie m.in. hotel z 25 apartamentami. W budynku znajdzie się też miejsce dla placówek handlu detalicznego, powstanie też wiele powierzchni biurowych, a będą tam również puby i miejsca do wypoczynku oraz rekreacji.

€19,495
€19,495
https://www.sheils.ie/used-cars/toyota/yaris/24887102/

Inwestycja wstępną zgodę na jej realizację otrzymała w październiku ubiegłego roku, jednak wiele instytucji i organizacji odwołało się od pozwolenia, jakie wydała Rada Miasta Cork i dopiero po zaopiniowaniu wszelkich warunków budowy i wydaniu 23 zaleceń, An Bord Pleanála, dała zezwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych. W zaleceniach znalazł się punkt, który mówi, iż niektóre z prac budowlanych, muszą być prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków, aby zachować w nienaruszonym stanie pozostającą substancję pobliskiego budynku, w którym znajduje się obecnie Revenue. Zezwolono również na wyburzenie części tego budynku, jednak będzie to nadzorowane przez inspektorów budowlanych oraz zespół konserwatorów zabytków.

Zalecono jednocześnie, aby inwestor, przed rozpoczęciem prac, wniósł do Rady Miast Cork, wkład finansowy, co ma wesprzeć rozwój okolicznych obszarów, a będzie to zgodne z podpisaną umową. Z funduszy, jakie wpłyną na konto Rady Miasta, sfinansowana zostanie modernizacja pobliskich ulic, a także infrastruktura publiczna.

Obecnie nie ma jeszcze ustalonej dokładnej daty rozpoczęcia prac, ale mogą się one rozpocząć jeszcze tego lata.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
O’Leary wierzy w n
Decyzja o zmianach w
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian