Najwyższa inflacja od 21 lat

Central Statistics Office opublikował dzisiaj dane o poziomie inflacji, a z tych możemy się dowiedzieć, że jest ona najwyższa od 21 lat.

Oznacza to, że inflacja za luty osiągnęła poziom 5,6%, a czynnikami, jakie wpływają na jej wzrost, są przede wszystkim ceny paliw i koszt energii elektrycznej. Wg CSO jest też praktycznie pewne, iż wzrosty obserwowane będą też w kolejnych miesiącach tego roku, co wynika m.in. ze sposobu obliczania inflacji w Irlandii, a do określenia wysokości wzrostów używa się cen, jakie zanotowano do połowy miesiąca poprzedzającego publikację informacji.

W związku z tym należy się spodziewać, że inflacja za marzec będzie jeszcze wyższa, a mówi się, iż może dotrzeć nawet do 7%.

W ujęciu rocznym cena oleju napędowego wzrosła w kraju o 32,5%, a benzyny o 30%, natomiast olej opałowy zdrożał o 53,7%. Prąd i gaz zdrożały w ciągu roku odpowiednio o 22 i 28 procent.

Droższa jest też żywność, której ceny w lutym podskoczyły o 2,9%, a najwyższe wzrosty notowały chleb, mleko i oleje jadalne.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ukraina otrzyma od U
Unia Europejska musi
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська