Największym zagrożeniem są teraz nasze domy

Kiedy przeszliśmy do trzeciego poziomu ograniczeń, ponownie pojawiło się zagrożenie zwiększenia ilości zakażeń, ale te, mają iść obecnie z innego kierunku.

O ile spadło ryzyko zakażeń w przestrzeni publicznej, a to za sprawą stosowania się do obowiązku noszenia masek na twarzach i dystansowania, powiedział naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan, to inaczej jest w przypadku domów prywatnych, w których kontrola osób jest właściwie niemożliwa. Dr Holohan te właśnie uznał obecnie i w okresie świątecznym za największe zagrożenie epidemiologiczne w kraju i zaapelował, aby kierować się poradami rządu oraz Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego.

Najnowsze dane, jakie zaprezentował dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia, mają wskazywać, że najłatwiej obecnie zarazić się jest we własnym domu, gdzie zapomina się o zasadach bezpieczeństwa związanego z koronawirusem.

W ubiegłym tygodniu do 262 zakażeń doszło w domach, mówił dr Holohan, a 21 ognisk stwierdzono w zakładach pracy, 12 w szkołach i 10 przypadków miało miejsce w szpitalach. To jasno wskazuje, gdzie jest teraz najniebezpieczniej, więc należy pamiętać, że można się zarazić i to z łatwością w miejscu, które uważa się za bezpieczne.

Z powodu koronawirusa w irlandzkich szpitalach przebywa obecnie 231 osób, a na oddziałach intensywnej terapii znajduje się 31 covidowych pacjentów. Dr Holohan podkreślił, aby ilość pacjentów leczonych w szpitalach zaczęła maleć, potrzebna jest do tego współpraca społeczeństwa, więc odpowiednie postępowanie, również w naszych domach.

Bogdan Feręc

Źr: NPHET/Independent

Polska-IE: Udostępnij
Varadkar oskarża Si
Gdzie jest grypa?
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian