Największym problemem są koszty utrzymania

Z najnowszego badania Sunday Independent/Irlandia Thinks dowiadujemy się, że zmienił się lider obaw mieszkańców Irlandii, bo już nie kryzys mieszkaniowy, zajmuje pierwszą lokatę.

Wiadomo nie od dzisiaj, że wzrastające ceny energii i paliw, pociągają za sobą inne wzrosty cen, czyli mamy do czynienia z rosnącą stale inflacją, a to przyczyniło się do zmian w ocenach obaw mieszkańców Szmaragdowej Wyspy. Obecnie najwięcej osób o ból głowy przyprawia koszt życia i takiego zdania jest już 56% respondentów (+28%), a drugie miejsce zajmują kwestie mieszkaniowe, o których mówi 55% badanych (+11%). Sama sprawa Covid-19 staje się coraz mniej istotna dla osób w Irlandii, więc już tylko 9% ma obawy z tego powodu, czyli w tym zakresie mamy spadek o 18%, chociaż 59% nie wierzy, aby pandemia się skończyła.

Pytani o to, jak bardzo zaniepokojeni są kosztami utrzymania, 74 procent badanych było bardzo zaniepokojonych, co oznacza wzrost o 14% od sondażu porównawczego w listopadzie ubiegłego roku, podczas gdy 25 procent było zaniepokojonych.

Coraz więcej osób mówi też, że rząd powinien odłożyć planowane zmiany w podatkach środowiskowych, bo to m.in. one pomogą w opanowaniu inflacji, gdyż najbardziej wg ankietowanych, będą pomocne w obniżeniu kosztów życia, nie zaś pojedyncze działania na innych polach.

To właściwie powielenie opinii Sinn Féin, gdyż ugrupowanie Mary Lou McDonald zaproponowało, aby majowe zmiany w podatku węglowym, zostały powstrzymane i wprowadzone w innym terminie, by wzrost cen na nośniki energii, nie uderzył dodatkowo w gospodarstwa domowe.

Oczekuje się również, że minister środowiska Éammon Ryan, ogłosi w tym tygodniu propozycje zmian dotyczących efektywności energetycznej, a to może skutkować pojawieniem  się wielu programów, z jakich będą mogli skorzystać właściciele domów. To z kolei oznacza, że będzie można się wkrótce ubiegać o dotacje na modernizację energetyczną domów, która może przynieść oszczędności w rachunkach za prąd i ogrzewanie w wysokości nawet kilkuset euro rocznie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська