Najwięcej zakażonych jest obecnie wśród młodych

Jest nadzieja, że niektóre z obowiązujących ograniczeń mogą być zniesione wcześniej, ale jak dodał naczelny lekarz kraju, problem są obecnie osoby młode, gdyż największą grupę zakażonych koronawirusem, stanowią właśnie oni.

Dr Tony Holohan przedstawił dane, a te mówią, iż „Covid-19 w Irlandii jest obecnie chorobą ludzi młodych”, a osoby w wieku od 19 do 24 lat, prezentują największą grupę zakażonych. To z kolei wskazuje, że to grupa, którą dopiero zaczęto szczepić, więc dane są dowodem, iż szczepionki mają wpływ na ograniczenie ilości poważnych przypadków, a chorobę przechodzi się łagodnie.

Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego uznał również, że o ile proces szczepień, będzie postępował tak, jak dzieje się to do tej pory, można oczekiwać szybszego znoszenia ograniczeń.

W tej sprawie wypowiedział się również profesor Philip Nolan, szef Grupy Doradczej ds. Modelowania Epidemiologicznego i uważa on:

– W tej chwili jest to choroba młodych ludzi. Częstość występowania jest zdominowana przez osoby w wieku od 19 do 24 lat, a następnie przez osoby w wieku od 13 do 18 – ale w tej grupie wiekowej są to głównie 16- i 17-latkowie – a następnie osoby w wieku 25-34 lata. Są to też grupy z najniższą ilością zaszczepień.

Profesor Nolan jest przekonany, iż w kraju mamy obecnie stłumienie ilości zakażeń i niższa jest również zapadalność na Covid-19, ale trudno oszacować, jak sytuacja wyglądać będzie za np. dwa tygodnie. Są jednak przesłanki, że ryzyko ponownego wybuchu epidemii na dużą skalę, w Irlandii staje się coraz niższe, a zawdzięczać mamy to szczepionkom, dodał profesor. Aktualnie, co jest odwróceniem trendu, nie ma już takiego nagłego wzrostu zakażeń, jaki obserwowany był na początku czerwca, kiedy zniesiono najostrzejsze z restrykcji, ale nie można powiedzieć, by liczby zakażonych, nie były niepokojące.

Obaj panowie mają również nadzieję, iż uruchomienie szczepień dla grup najmłodszych, stopniowo zmieniać będzie i tę sytuację, a zakażeń, ciężkich postaci Covid oraz hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, będzie coraz mniej. Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, jak i Grupa Modelowania Epidemiologicznego, obawia się jednak okresu jesiennego, bo zniesienie większości ograniczeń, może przynieść wzrost zakażeń, jakie pojawią się wraz z pogorszeniem pogody i dużą swobodą funkcjonowania.

Bogdan Feręc

Źr: NPHET/EMAG

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish gov’t backs
Sektor rozrywkowy za