Najnowszy plan nie rozwiązuje problemów społecznych uwydatnionych przez pandemię

Po publikacji przez rząd tzw. mapy drogowej zakończenia ograniczeń, przywódca Partii Pracy i rzecznik ds. zdrowia Alan Kelly złożył hołd wszystkim tym, którzy nadal odgrywają swoją rolę w walce z Covid-19.

Zauważył jednak, że najnowszy plan rządu nie rozwiązał problemu głębokich problemów, które pojawiły się przez pandemię w naszej sieci bezpieczeństwa socjalnego i usługach publicznych.

Poseł Kelly powiedział:

– Ogłoszenie planu ponownego otwarcia nie byłoby możliwe bez pracy naszych pracowników służby zdrowia i osób w służbie publicznej, i chcę złożyć hołd wszystkim, którzy umożliwili nam wdrożenie tak silnego programu szczepień, walcząc z tą chorobą i przy utrzymaniu podstawowych usług publicznych. Irlandczycy odegrali swoją rolę podczas tej pandemii, a silne przyjęcie szczepionki umożliwiło ten krok. Mile widziane wiadomości dla wielu części naszego społeczeństwa i gospodarki, a w szczególności jasny plan wznowienia rozrywki na żywo i zajęć w pomieszczeniach, co zapewni pewne wsparcie dla tych sektorów. Obawiamy się, że cięcia w PUP, które rozpoczną się w przyszłym tygodniu, pomimo wielu przebywających na zasiłkach pracowników w sektorach sztuki, lotnictwa, rozrywki i hotelarstwa, by wymienić tylko kilku i którzy nadal mocno dotknięci są pandemią, bo wielu pracowników nie będzie jeszcze w stanie wrócić do pełnej sprawności lub częściowego zatrudnienia. Fakt, że wydaje się, że rząd wprowadzi płatność „ostatniej mili” dla niektórych sektorów, ale odzwierciedla to i jest potwierdzeniem, że PUP jest zbyt szybko obcinany. Oczywiste jest również, że plan zakończenia ograniczeń zachowuje trudną równowagę między pełnym ponownym otwarciem a ostrożnością co do przyszłej trajektorii wirusa, ale dla wielu części naszego społeczeństwa naprawdę nie ma powrotu do stanu sprzed pandemii. Covid zmienił zasady gry, a rząd musi sprostać temu wyzwaniu. Wciąż nie mamy ustawowego systemu zasiłków chorobowych, a w wielu sektorach utrzymuje się endemiczny odsetek niskich płac i niepewnej pracy. Nie można ignorować kwestii strukturalnych wykrytych przez pandemię. Mamy chroniczne problemy w naszym sektorze opieki nad dziećmi i coraz dłuższe listy oczekujących na niezbędną opiekę zdrowotną. Wciąż nie widać oznak programu „nadrabiania zaległości”, przede wszystkim w naszych szkołach dla dzieci dotkniętych wielomiesięcznym zamknięciem klas, podczas gdy poziom bezdomności rośnie od czasu zniesienia zakazu eksmisji. Zbyt wielu ludzi ucieka, by stać w miejscu, a kryzys Covid-19 pokazał potrzebę nowego porozumienia dla bezpiecznej przyszłości. Wciąż nie widzieliśmy takiego planu naprawczego, jakiego Irlandia potrzebuje, aby wspierać pracowników i rodziny poprzez odnowienie umowy społecznej z zobowiązaniem do dobrze finansowanych powszechnych usług publicznych. To jest prawdziwe wyzwanie, przed którym stoi teraz ten rząd. Naprawdę nie ma powrotu do stanu sprzed pandemii.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Teraźniejszość wy
Akademia Profesora M