Najgorszy rok w historii linii

Wystarczył zaledwie jeden rok i Ryanair spodziewa się największej rocznej straty, a tę spowodowała pandemia koronawirusa.

Władze irlandzkiego przewoźnika spodziewają się, że firma, poprzez blokady i zawieszenie lotów międzynarodowych, straci ok. 1 miliarda euro, a rok rozliczeniowy 2020, będzie najgorszym w historii linii. Obecnie przewiduje się, że w roku finansowym, który zakończy się 31 marca, Ryanair straci od 850 do 950 mln €, ale to ostrożne szacunki.

Równie złego wyniku, chociaż z tendencją do odbicia, Ryanair spodziewa się w kolejnym roku rozliczeniowym, więc 2021, a wszystko przez trwającą pandemię, która wywołała głęboki kryzys w całej branży.

Jak dodaje Ryanair w ostatnich trzech miesiącach roku, udało się przewieźć zaledwie 22% pasażerów, jaki wożono rok wcześniej, co z kolei spowodowało stratę kwartalną w wysokości 306 mln €. W tym samym czasie irlandzki przewoźnik stracił 82% ze swoich przychodów, chociaż uważany był za linię, która najlepiej przygotowała się na takie lub podobne problemy, gromadząc spore oszczędności finansowe.

Omawiając wynik finansowy firmy, jej szef Michael O’Leary powiedział, iż NPHET i rząd, powinny zastanowić się nad wsparciem dla lotnictwa, głównie poprzez uwolnienie lotów. O’Leary wskazywał, że najbardziej zagrożonymi koronawirusem osobami, są 65-latkowie i osoby starsze, więc ograniczenia lotów, mogłyby dotyczyć np. tej grupy wiekowej lub powinna zostać zwolniona z zakazu lotów, kiedy zostanie zaszczepiona. Michael O’Leary spodziewa się również, że Irlandia, pójdzie drogą Wielkiej Brytanii i do lata, zaszczepi około połowy populacji kraju, co pozwoli na znaczne zluzowanie obostrzeń dotyczących podróży. Szef Ryanair chciałby również innej pomocy, bo np. obniżenia opłat lotniskowych w największych irlandzkich portach lotniczych.

Bogdan Feręc

Źr: RTE Radio One

Polska-IE: Udostępnij
Dzień święty…,
Prawie pół miliona
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian