Najcieplejszy Sylwester od 2007 roku

Met Éireann wydał wyrok i stwierdza, że Sylwester 2021 roku, był najcieplejszy od wielu lat, bo ostatni raz z podobnie wysoką temperaturą do czynienia mieliśmy 31 grudnia 2007 r.

Był to też najłagodniejszy, jak mówi Met Éireann w całej meteorologicznej historii Irlandii, a w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia termometry w Malin Head w Donegal, Phoenix Park w Dublinie i Valentia w Kerry zanotowały temperaturę 12,4 stopnia Celsjusza. Poprzednio rekord temperatury padł w wymienionym już 2007 roku, ale wtedy było chłodniej, gdyż tylko 11,4 st. C.

Takie temperatury utrzymają się jeszcze przez dwa dni, a następnie przyjdzie ochłodzenie i termometry wskazywać będą do 8 stopni Celsjusza.

Pierwszy tydzień 2022 roku ma też obfitować w opady deszczu, mżawki i oczywiście wiatr, a w środku tygodnia, możliwe są przygruntowe nocne przymrozki.

Od piątku ponowne ocieplenie, więc wskazania termometrów w okolicach dziesiątej plusowej kreski.

Met Éireann w okresie średniookresowym, nie mówi o diametralnej zmianie pogody, więc na typowo zimową, ale niczego nie można wykluczyć, bo aura w Irlandii, lubi zmieniać się dosyć szybko. Ważne jest jednak, że styczeń, nie powinien być miesiącem zbyt zimnym.

*

A później, to już luty i celtycka wiosna, czyli zimno zrobi się znowu w okolicach Dnia Świętego Patryka, by dopełnić tradycji.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Żądam wprowadzenia
Historia molestowani
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська