Najbardziej znienawidzony minister w akcji

Minister środowiska Éammon Ryan ponownie zaszalał i chce wdrożyć swój następny pomysł, czyli zakaz używania torfu do ogrzewania domów.

Już tylko propozycja, że zakaz może wejść w życie 1 września tego roku, rozwścieczyły społeczności wiejskie i firmy utrzymujące się z wydobycia oraz sprzedaży torfu, najtańszego nośnika energii na wyspie i tradycyjnie używanego tu od setek lat.

Minister środowiska powiedział, że jest więcej niż prawdopodobne, iż zakaz dystrybucji i sprzedaży torfu, wprowadzony zostanie wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, co ma związek z ustawą o użytkowaniu paliw stałych. Tym samym torf darniowy, jaki wydobywany jest w Irlandii 1 września stanie się nielegalnym nośnikiem energii, czyli nie będzie go można używać do ogrzewania domów.

W mocy pozostanie jednak starożytne prawo do kopania, wycinania i używania darni bagiennej, czyli prawo turbarii, co oznacza, że z własnej ziemi, można pozyskiwać torf do ogrzewania własnego gospodarstwa.

Po informacji, jaką przekazał minister Ryan, odezwali się posłowie niezależni i opozycyjni reprezentujący obszary wiejskie i wyrazili swoje głębokie niezadowolenie z propozycji. Mówili też, że poprzez prawo, które wejdzie w życie jesienią, wprowadzona zostanie pełna kryminalizacja opalania torfem domów, więc osoby używające torfu do ogrzewania, mogą oczekiwać kar, a nawet procesów sądowych, o ile odmówią przyjęcia mandatu. Parlamentarzyści niezależni dodają, że prawo nie powinno być wprowadzone w czasie kryzysu energetycznego i należy odsunąć w czasie okres jego wprowadzenia.

Minister Ryan tłumaczy zaś, że przez zanieczyszczone powietrze, w kraju umiera rocznie 1300 osób, więc należy się problemem zająć.

*

OK, rozumiem tragedię rodzin tych 1300 osób, ale po wprowadzeniu zakazu używania torfu, powinno się poprosić ministra Ryana o statystyki, ile istnień ludzkich uratował, wprowadzając kryzys grzewczy do domów. Kolejna totalna porażka tego ministra, który realizuje swoje idee, bez planu i alternatyw.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rtęć rozsadzi term
Niezwykle ważny dzi
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська