Najbardziej przygnębiający dzień roku

Opracowana przez naukowców mapa naszych zachowań psychologicznych wskazuje, że są w roku okresy, które nazwać możemy najbardziej i najmniej przygnębiającymi.

Tak jest właśnie dzisiaj, bo mamy „Blue Monday”, czyli najbardziej przygnębiający dzień w roku. Pierwotnie „Błękitny Poniedziałek” stworzony został, jako strategia marketingowa, a opracowana przez psychologa dr. Cliffa Arnalla. Ten, działając na zlecenie SKY Travel, przygotował specjalny test, w którym określił dni, które najbardziej nas przygnębiają.

Okazało się, że właśnie połowa stycznia, jest okresem, w którym mamy najmniej chęci do życia, powodów do radości i czujemy się niedowartościowani, więc należało zachęcić nas do działania.

Ówcześnie pojawiały się więc promocje, a te miały nam przypomnieć o zbliżającej się wiośnie i wakacjach, natomiast zdjęcia ciepłych krajów, słonecznych plaż i opalających się ludzi, skłonić do podejmowania decyzji o letnich urlopach.

Dzisiaj sytuacja wygląda nieco inaczej, bo próbuje się zainspirować nas do aktywności fizycznej, ale wiele biur podróży, hołduje zasadzie „Blue Monday” i właśnie dzisiaj pojawi się wiele wakacyjnych ofert.

Psychologowie z Irlandii określili również, że to właśnie styczeń najbardziej przygnębia mieszkańców wyspy, gdyż jest to najciemniejszy miesiąc w roku, zimny i czas do najbliższych dni wolnych daleki, a nastroje poprawiają się dopiero w początkach lutego, kiedy zbliżają się Walentynki, nadchodzi wiosna i zbliża się święto patrona Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Over 460,000 Poles v
Rynek mieszkaniowy o
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian