Nagłe zainteresowanie zmianą dostawcy prądu

Już wcześniej dostawcy prądu zaobserwowali to zjawisko, ale największe zainteresowanie zmianą dostawcy prądu zaczęło pojawiać się przed świętami Bożego Narodzenia i w początkach 2022 roku.

Zmiana dostawcy energii elektrycznej i gazu, w wielu przypadkach pozwala oszczędzić rocznie nawet kilkaset euro, więc mieszkańcy Irlandii, gremialnie szukali możliwości obniżenia rachunków za te nośniki energii. Co jest istotne w tej sprawie, te poszukiwania trwają cały czas i kolejne osoby uznały, że nie mogą już czekać na niższe rachunki bez podjęcia jakichś działań, ani nie mogą liczyć na pomoc rządu w tej sprawie, więc proces zmiany dostawcy prądu lub gazu, trwa nadal. Od początku ubiegłego roku, jak ocenia organ regulujący rynek energetyczny, już 40% odbiorców zmieniło dostawcę prądu, z czego 70% w ostatnich trzech miesiącach ub. roku, natomiast ponad 20% zmieniło dostawcę gazu.

Kryzys energetyczny, jak się go nazywa, doprowadził w Irlandii do nagłego wzrostu cen na nośniki energii, a w okresie pomiędzy październikiem a grudniem 2021 roku, cena prądu podniosła się o 70%.

Jest w Irlandii jeszcze jedno niepokojące zjawisko, bo jak wykazały badania przeprowadzone przez pracownię badania opinii społecznej Amárach, tysiące rodzin ratując się przed wysokimi rachunkami, oszczędzało na ogrzewaniu i rezygnowało z uruchamiania instalacji grzewczej w domach. W tych przypadkach respondenci odpowiadali, że musieli ochronić siebie przed zadłużeniem energetycznym i rachunkami, których nie będą mogli zapłacić. Kolejny punkt sondażu pokazał, że ponad połowa gospodarstw domowych w kraju, „racjonuje zużycie energii używanej do ogrzania domów”, a powodem są koszty. W badaniu ujawniło, że 56% ankietowanych w pewnym momencie końcówki ubiegłego roku, znacznie ograniczyło ogrzewanie swojego domu „w części lub całości”.

W odpowiedziach pojawiła się też ocena działań rządu w zakresie pomocy w obniżeniu rachunków za energię elektryczną i ponad połowa respondentów uważa, że „rząd, nie jest zdolny do rozwiązania problemu energetycznego”. Większość uczestników badania uważa również, że to polityka rządu doprowadzi do decyzji o ograniczeniu ogrzewania domów i nadal zwiększać będzie odsetek osób, których nie stać na ogrzanie domostwa. Zarzucono też gabinetowi, że nie robi wystarczająco dużo, by wesprzeć mieszkańców kraju pod względem ubożenia energetycznego, a takiego powinny się doczekać przynajmniej emeryci, renciści, osoby ze specjalnymi potrzebami i zarabiające mało.

*

Rząd, by dać odetchnąć naszym portfelom, rzucił ochłap w postaci dopłaty do rachunków za energię elektryczną w wysokości 100 €, co ma być wsparciem rachunków za styczeń i luty tego roku, ale co istotne, do końca nie wiadomo jeszcze, kiedy ta automatyczna dopłata na konto dostawców prądu, będzie realizowana. Jest prawdopodobne, że wsparcie w kwocie 100 €, może pojawić się na rachunkach odbiorców dopiero w kwietniu, gdyż przepisy, muszą przejść całą drogę legislacyjną w parlamencie. Zastanawia tutaj fakt, dlaczego rząd i parlament, nie zastosował w tym przypadku szybkiej ścieżki legislacyjnej, a przecież w sytuacjach wyjątkowych, oba ciała mają takie możliwości.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Lukashenko’s spies
Spadek ilości covid