Nagła zmiana. Rząd rozważa przyspieszenie znoszenia faz ograniczeń

Premier Leo Varadkar zapowiedział, iż jego gabinet w nadchodzącym tygodniu przeanalizuje sytuację epidemiologiczną w kraju i prawdopodobnie zdecyduje się na przyspieszenie faz znoszenia ograniczeń.

8 czerwca granica poruszania się przesunięta będzie do 20 km, a 29 czerwca może zniknąć całkowicie, więc w chwili rozpoczęcia trzeciego etapu odmrażania kraju. Wtedy też wydane zostanie pozwolenie na otwarcie zakładów fryzjerskich, muzeów, galerii oraz ośrodków sportów wodnych, w tym pływalni. Jest też propozycja, aby kolejne fazy trwały do 7 dni, ale uzależnione będą od sytuacji zdrowotnej kraju.

Decyzję taką rekomenduje rządowi naczelny lekarz kraju, dr Tony Holohan, który jest zdania, iż zachorowań jest obecnie na tyle mało, iż nie ma dużego zagorzenia wzrostu zachorowań.

Jeżeli rząd wyrazi swoją zgodę na przyspieszenie uruchamiania gospodarki, to odbywać się to będzie pod ścisłym nadzorem służb medycznych, a wzrost ilości zachorowań, powodować może ponowne wprowadzenie niektórych ograniczeń.

Posiedzenie rządu w tej sprawie zaplanowano na wtorek, a wtedy gabinet otrzyma szczegółowe raporty medyczne, ale i rekomendacje dyrektora medycznego w Departamencie Zdrowia i Narodowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, a na tej podstawie podejmować ma dalsze decyzje.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Prezydent Higgins of
TYMCZASOWY ARESZT DL
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish