Nadszedł właściwy czas na ponowne nastawienia w stosunkach UE – Wielka Brytania

Według rzecznika ds. europejskich Fine Gael, po trudnych sześciu latach negocjacji w sprawie Brexitu ucierpiały stosunki UE – Wielka Brytania i nadszedł czas, aby obie strony ponownie nawiązały stosunki.

Przemawiając na dorocznym spotkaniu Oxford for Europe, filia Ruchu Europejskiego, poseł Neale Richmond powiedział, że ​​zawsze będą potrzebne silne relacje między Wielką Brytanią a UE, aby umożliwić współpracę poza Brexitem.

Zastępca Richmond stwierdził:

– Przez ostatnie sześć lat Brexit zdominował dużą część dyskursu politycznego w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, w wyniku czego ucierpiały relacje między Wielką Brytanią a UE. Powtarzające się niedawne groźby ze strony rządu Wielkiej Brytanii, aby uruchomić artykuł 16, ostra retoryka, odmowa prawidłowego wdrożenia zasad Brexitu i wynikający z tego proces sądowy, przyczyniły się do pogorszenia stosunków. Jednak nowy rok przyniesie nowego negocjatora ds. Brexitu Liz Truss i optymizm w sprawie przełomu w protokole z Irlandii Północnej, nadarza się okazja, aby ponownie nawiązać stosunki między Wielką Brytanią a UE i iść naprzód pozytywnie. Brexit wyprowadził Wielką Brytanię z UE, ale pozostaje ona mocno w Europie, gdzie wszyscy mamy do czynienia z tymi samymi poważnymi problemami, zarówno w UE, jak i poza nią. Od pandemii Covid-19 po zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo i obronę, jesteśmy silniejsi, gdy pracujemy razem i uczymy się na wiedzy naszych sąsiadów. Chociaż wielu z nas ma nadzieję, że w pewnym momencie Wielka Brytania zdecyduje się na ponowne przystąpienie do UE, jest to dalekie od wymogu współpracy; Wielka Brytania głosowała za opuszczeniem UE i szanujemy ich decyzję. Wzmożona współpraca UE – Wielka Brytania z Wielką Brytanią, jako krajem trzecim jest możliwa i rzeczywiście byłaby z korzyścią dla każdego obywatela Wielkiej Brytanii, a także wszystkich w UE. Wymiana informacji o zagrożeniach bezpieczeństwa, dzielenie się danymi oraz promowanie stabilności i ochrona wartości demokratycznych nie ma wad. Zawsze będzie miejsce dla Wielkiej Brytanii na współpracę z UE, aby pomóc rozwiązać nasze wspólne problemy. Światło dla Wielkiej Brytanii w UE jest zawsze włączone – to się nie zmieni.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zrównoważony i dł
Premia Covid musi zo
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська