Nadchodzą zmiany w energetyce wiatrowej

Minister transportu i środowiska Éammon Ryan powiedział, że kluczowe dla osiągnięcia zeroemisyjności Irlandii są farmy wiatrowe.

Niestety w tym zakresie minister Ryan spotkał się z oporem i zmuszony był walczyć z organizacjami, które chcą chronić środowisko, ale z zachowaniem jego neutralności widokowej. To kolidowało z planami Departamentu Środowiska, które skłaniało się ku przepisom o wydawaniu szeregu pozwoleń na budowę morskich farm wiatrowych, ale po roku zastoju w tym zakresie, minister ogłasza sukces.

Minister Éammon Ryan przeforsował swój projekt ustawy o farmach wiatrowych, które pojawiać się mają na wodach okalających Irlandię, a przyniosą zarówno dojście do celów mówiących o zniwelowaniu emisji CO2, jak i mogą w przyszłości gwarantować wyspie niezależność energetyczną.

Co ważne, w projekcie, który przyczyni się w najbliższych sześciu miesiącach do utworzenia zasad w planowaniu morskim, zobaczymy też zmiany, jakimi będą kierować się porty morskie, bo mają one ukierunkować się na transport turbin wiatrowych, które zaczną powstawać w dużej ilości.

2022 rok ma być też kluczowy dla całej energetyki wiatrowej w Irlandii, gdyż będzie punktem zwrotnym, a celem do wykonania, chociaż wciąż odległym, jest dostarczanie wyspie pełnego pokrycia na energię elektryczną.

Istotne jest, że Irlandia ma takie możliwości i do 2030 roku, już 70% całej energii elektrycznej, może pochodzić z wiatru. Co interesujące, obszar morski o powierzchni 490 000 kilometrów kwadratowych, ma możliwość wygenerowania ogółem 70 gigawatów energii elektrycznej, co z nawiązką pokryje zapotrzebowanie Irlandii na prąd. Do 2030 roku, na wyspę z elektrowni wiatrowych docierać ma 5 gigawatów prądu, co jest celem minimum, a łączne inwestycje przekroczą wtedy 10 miliardów euro.

Irlandia, a teraz widać to już wyraźnie, postawiła na energię wiatrową i chyba porzuciła plany rozbudowy siłowni solarnych, które od początku, skazane były na porażkę, o ile mowa o ich wykorzystaniu przemysłowym.

Nie wiadomo jeszcze, w jakim kierunku podążać będą zmiany przepisów o pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych przez osoby prywatne, ale wcześniej mówiło się, że będzie to szło w kierunku ułatwienia budowy własnych, niewielkich elektrowni słonecznych i wiatrowych. W tym jednak przypadku wciąż toczy się dyskusja, czy wytworzony w ten sposób prąd, będzie musiał włączany być do sieci, czy może wykorzystywany będzie wyłącznie na potrzeby własne.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sinn Féin prawdopod
Ślimacze tempo usta
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська