Nadanie obywatelstwa bez ceremonii

Tysiące wniosków o naturalizację nie doczekało się oficjalnej ceremonii, a to tę uznaje się, po złożeniu deklaracji wierności i posłuszeństwa, za ostatni akt drogi do uzyskania obywatelstwa Republiki Irlandii.

Covid i przepisy z nim związane, a ściśle rzecz ujmując dystans społeczny i zakaz opuszczania hrabstw, wywołał ogromne opóźnienia w nadawaniu obywatelstw, co zniwelować chce minister sprawiedliwości Helen McEntee.

Irlandzki Departament Sprawiedliwości oświadczył, że czasowo zrezygnuje z ceremonii zaprzysiężenia i odbierania dokumentów naturalizacyjnych przez wnioskodawcę, a zastąpi to zwykłym działaniem urzędowym.

Osoby, które pozytywnie przejdą proces naturalizacji, więc złożą odpowiednie dokumenty, a te przejdą cały proces weryfikacji i przyznany zostanie im status obywatela Republiki, nie będą pojawiać się na ceremonii złożenia deklaracji lojalności, co jest wymogiem ustawowym. Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło taką zmianę ustawy, aby wystarczał podpis, a ten składany będzie w obecności uprawnionego do jego odebrania urzędnika lub będzie potwierdzony notarialnie.

Tym samym okresowo zrezygnuje się z oficjalnych ceremonii składania przysięgi na dłuższy czas i późniejszego odbierania certyfikatu, a wystarczyć będzie musiał podpis na deklaracji.

Minister sprawiedliwości Helen McEntee powiedziała:

– Około 4000 wnioskodawców nie mogło otrzymać zaświadczenia o naturalizacji z powodu czasowego zawieszenia ceremonii nadania obywatelstwa. Proces, który otwieram, oznacza, że ​​certyfikaty mogą być teraz ponownie wydawane, po otrzymaniu przez mój dział podpisanego i poświadczonego oświadczenia ustawowego oraz po wniesieniu odpowiedniej opłaty.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Przed Irlandią ogro
Mniej odmów wjazdu
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian