Nadal nie ma decyzji o przedłużeniu zasiłków pandemicznych

Minister finansów Paschal Donohoe powiedział dzisiaj, że nie podjęto jeszcze decyzji o wydłużeniu okresu, w którym wypłacane będą zasiłki pandemiczne w kwocie 350 €.

Obecne zasady zasiłków wprowadzone zostały na okres, kiedy wymagana jest pomoc państwa, by chronić dochody i miejsca pracy, dodał Donohoe. Tym samym po 8 czerwca, kiedy część osób wróci do pracy, niektóre z zasiłków przestaną być wypłacane, ale nie jest obecnie pewne, czy pozostałe, uda się utrzymać w obecnej wysokości dla osób, które nadal pozostawać będą bez zatrudnienia. Minister nie wykluczył pewnych zmian, więc po tej dacie obniżenia wysokości zasiłku pandemicznego, jednak zaznaczył, iż decyzje podejmowane będą w odpowiednim czasie.

Aktualnie rząd ocenia możliwości i konsekwencje dla budżetu przedłużenia okresu wypłacania zasiłków pandemicznych, a minister zapewnił, że gabinet postara się, by pomoc docierała do osób, które takiej będą potrzebować.

Obecnie zadaniem urzędującego gabinetu jest przywracanie gospodarki do działania, pobudzanie jej oraz przywracanie miejsc pracy, a wszystko na podstawie analiz, które pozwalają ocenić stan równowagi wydatkowej budżetu. Dużo zależeć będzie od pierwszego etapu uruchamiania kraju, czyli nadchodzących dwóch tygodni, bo wtedy okaże się, jak zniesienie ograniczeń wpływa na kraj, więc potencjalnie wskaże się w ten sposób ewentualne zagrożenia i potrzeby.

Rząd rozważa także koncepcję, w której namawiać będzie pracodawców do odtworzenia miejsc pracy, ale będą to miejsca subsydiowane przez państwo, czyli w tych przypadkach wspierane finansowo z budżetu poprzez System Tymczasowych Dopłat do Wynagrodzeń TWSS.

Bogdan Feręc

Źr: RTÉ Morning Ireland

Polska-IE: Udostępnij...
Ministerstwo Budowni
Jakość wody w kran
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish