„Nadal kontrolujemy Covid-19”

Pełniący obowiązki dyrektora medycznego powiedział, że Irlandczycy nauczyli się bezpiecznie żyć z Covid-19 i że wirus jest nadal „pod kontrolą”.

Pełniący obowiązki dyrektora medycznego w Departamencie Zdrowia dr Ronan Glynn, dodał jednak, że wiąż, nie ma żadnej pewności, czy sytuacja pozostanie taka lub podobna w najbliższej przyszłości, bo nie ma pewności, jak będzie wyglądał rozwój zakażeń w czasie, kiedy w kraju wzrośnie ilość zachorowań na choroby sezonowe. Dr Glynn zaznaczył, iż już za kilka dni Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego wraz z rządem, opublikuje plan walki z koronawirusem, a ten obejmować będzie okres dziewięciu miesięcy. Wg naczelnego lekarza kraju, Irlandia przechodzi obecnie do drugiej koronawirusowej fazy, w której wiele już wiadomo o wirusie, jego drogach rozprzestrzeniania, a i możliwości ograniczenia zakażeń.

Glynn jest również zdania, że ważne jest, aby zabezpieczać się, teraz kiedy nadchodzi sezon grypowy, więc dobrym rozwiązaniem może być szczepienie przeciwko grypie sezonowej, co pomoże w zwalczaniu infekcji.

Dr Ronan Glynn:

– Nadal kontrolujemy Covid-19 i uważam, że wysiłki Irlandczyków utrzymują ilość zakażeń na stosunkowo niskim i stałym poziomie, czyli w pewien sposób pozwalają kontrolować wirusa. Obserwuje się powolny wzrost liczby przypadków i chcielibyśmy widzieć znacznie mniejszą liczbę przypadków każdego dnia, a chociaż Narodowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego widzi stabilizację, to nadal musi zapewniać niski wskaźnik zachorowań, więc podejmować odpowiednie kroki zabezpieczające. Zostałem oskarżony o sianie paniki i że NPHET nie uważa żadnych liczb za pewnik, ale tak nie jest do końca, bo dane statystyczne, ważne są w prognozowaniu działań i podejmowaniu środków zabezpieczających na bieżąco. Nie przeszkadza mi obecna liczba przypadków koronawirusa, ale wzrost przypadków musi być monitorowany, bo w pewnym momencie w ciągu najbliższych kilku miesięcy nastąpi wzrost i spadek przypadków koronawirusa w całej Europie. Aktualnie w Irlandii istnieje silna, milcząca większość, która od początku trzyma się wprowadzonych środków bezpieczeństwa, co daje wielką nadzieję na ograniczenie ilości zakażeń, ale co do pandemii Covid-19, nie ma pewności, co się stanie. Nie ma na świecie eksperta, który mógłby z całą pewnością powiedzieć, co się wydarzy w ciągu następnych dziewięciu miesięcy. Będziemy nadal się uczyć i dostosowywać, tak jak robiliśmy to przez ostatnie sześć miesięcy.

W kwestii otwierania placówek edukacyjnych i pubów dr Glynn powiedział:

– Potrzebowaliśmy ponownego otwarcia szkół, a sierpień nie był odpowiednim momentem, jak i nie był dobrym momentem na ponowne otwieranie mokrych pubów i miejsc, w których gromadzą się ludzie, w tym na imprezach sportowych. Jeśli liczba przypadków pozostanie na stabilnym poziomie w przyszłości, wszystkie puby powinny w końcu być w stanie ponownie się otworzyć. Kluczem na najbliższe kilka tygodni jest to, aby szkoły były otwarte. Żeby Covid-19 pozostał stabilny, a przesłanie takie jak mycie rąk, pozostaje takie samo.

P.O. szefa służb medycznych kraju, dodał też, że jest ogromna ilość osób w kraju, które pilnie wsłuchują się w komunikaty, które jako zalecenia, są wydawane. To pomaga w opanowaniu sytuacji i dlatego mamy dosyć stabilne wskaźniki zakażeń. Dr Glynn uznał, iż w ostatnich kilku miesiącach, wiele osób, najczęściej zmęczonych obostrzeniami, zaczęło się gromadzić w większe zbiorowiska, co może być jedną z przyczyn stopniowego wzrostu ujawnianych przypadków zachorowań Covid-19.

Dr Ronan Glynn:

– Kiedy wkraczamy w okres zimowy, nie chcę, aby ujrzała światło dzienne wiadomość, że ludzie nie powinni się spotykać. Jestem świadomy wpływu tej pandemii na zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie ludzi w całym kraju. Nie chcemy, aby tej zimy ludzie byli izolowani w swoich domach, potrzebujemy ludzi, którzy pozostaną w kontakcie. Potrzebujemy ludzi, aby wyjść na zewnątrz, ćwiczyć i uprawiać sport. To wszystko musi się wydarzyć… ale potrzebujemy, aby ludzie robili to w nieco inny sposób.

Na koniec dr Glynn dodał, że rząd, nie zawsze idzie za radą Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, ale takie jest zadanie rządu, by działał na podstawie zaleceń, a tych, nie musi ściśle przestrzegać.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Płatne zwolnienia d
W Irlandii doszło d