Na wyspie jest już ponad 30 000 uchodźców wojennych z Ukrainy

Jak podaje irlandzki Urząd Statystyczny, w ostatnią niedzielę w Irlandii było już 33 000 uchodźców z Ukrainy.

Central Statistics Office opracował też mapę, która pokazuje, w których rejonach ulokowano największą ilość ukraińskich uchodźców, a i wskazuje na podział populacji. Wśród przybyłych na wyspę 30% stanową dzieci w wieku do 14 roku życia, a kobiet 20-letnich i starszych jest niecałe 50%. 14 271 osób stanowi jedno z rodziców, a 6454 to pary z dziećmi.

CSO określiło też miejsce pobytu 90% uchodźców z Ukrainy i największa ich ilość jest w okręgu dublińskim, a najmniej w hrabstwie Tipperary. Ennistimon w hrabstwie Clare to drugie miejsce pod względem liczby nowo przybyłych, a kolejnymi są Killarney oraz Kenmare w hrabstwie Kerry.

Do Dublina w tygodniu do ostatniego weekendu przybyło 1156 ukraińskich uchodźców wojennych, natomiast do Killarney i Kenmare odpowiednio 865 i 736. Ennistimon ma natomiast największą koncentrację nowych uchodźców i stanowią oni 6,81% z całej tamtejszej populacji.

Najmniej Ukraińców w przeliczeniu na 100 mieszkańców jest w Droghedzie i tam współczynnik wynosi 0,03%.  

Obecnie z pełnego wsparcia irlandzkiego państwa korzysta 26 101 uchodźców wojennych z Ukrainy, a sukcesywnie dołączają do nich kolejni. Część ukraińskich uchodźców korzysta ze wsparcia w formie ograniczonej, gdyż albo są na utrzymaniu swoich rodzin lub otrzymali pomoc bezpośrednio od Irlandczyków. Spora część znalazła już pracę, więc i środki pomocowe dla tej grupy są ograniczane.  


Wg CSO najwięcej Ukraińców przybywało do Irlandii między końcem marca a początkiem kwietnia i było to 5 do 6 tysięcy tygodniowo, natomiast w początkach inwazji, więc pod koniec lutego, na wyspie pojawiało się kilkaset osób na tydzień.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pomagamy bardziej, n
Partia Pracy wzywa d
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська