Na politycznym podwórku bez zmian

Politycy zaczynają swój chocholi taniec nad gospodarką, którą w mojej ocenie nieudolnie prowadzili przez ostatnie kilka lat, bo raczej słabo wyszło im przewidywanie przyszłości i wprowadzenie inicjatyw, które zabezpieczyłyby kontynent przed wojną.

Tak samo dzieje się tu na irlandzkiej wyspie, gdzie dużo się mówi, mało robi, a efektów jest jeszcze mniej. To z kolei wpływa na oceny elektoratu, który wybrał już swoich faworytów i jeżeli takie wyniki zostaną utrzymane, to partią rządzącą zostanie Sinn Féin. Dzisiaj nie będzie gorzkich słów pod adresem partii Mary Lou McDonald, a skoncentruję się na ostatnim badaniu opinii społecznej, więc sondażu popularności dla ugrupowań politycznych.

Zmian nie ma, bo na pozycji lidera, wyprzedzając koleją partię o 9 punktów procentowych Fine Gael, jest Sinn Féin, zdobywając 33% poparcia.

Drugą w kolejności jest partia Leo Varadkara, czyli wspomniana już Fine Gael, która może teraz liczyć na 24 proc. elektorat wyborczy, a na miejscu trzecim ulokowano Fianna Fáil urzędującego premiera Micheála Martina. Fianna ma teraz poparcie społeczne na poziomie 23%, przynajmniej w badaniu przeprowadzonym na zlecenie The Sunday Times.

Koalicyjna Partia Zielonych zdobywa 4% rynku politycznego w kraju, ale nie można powiedzieć, żeby lider ugrupowania miał wysokie notowania wśród społeczeństwa, bo większość respondentów ocenia go negatywnie.

Spadki popularności notują też liderzy Fine Gael i Fianna Fáil, a Mary Lou McDonald prowadząca Sinn Féin, może być zadowolona z niewielkiego wzrostu popularności.

Co ciekawe, wzrosła ogólna ocenia rządu koalicyjnego, a ten tworzą Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party, bo teraz, pozytywnie pracę gabinetu oceniło 51% ankietowanych, czyli +1%.

Reszta partii politycznych właściwie utrzymuje się na swoich dawnych poziomach i nie można stwierdzić, że zaszły w poparciu dla nich istotne zmiany.

Badanie przeprowadzone zostało na reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Irlandii, którzy wyłonieni zostali ze wszystkich okręgów wyborczych.

Bogdan Feręc

Źr: The Sunday Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Firmy z niepokojem p
Harris zapewnia o go
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська